Svlékání sklípkana v přímém přenosu

obr.-1-1024x1014Znáte ten pocit, když vyrostete ze svého oblíbeného trička? Nepříjemné, že? Existuje skupina živočichů (Ecdysozoa), která se se střídáním svršků vypořádala po svém. Jakmile jim je jejich chitinová košilka malá, již pod ní čeká nová a nastává čas tu starou vyměnit. A já jsem nedávno měl tu čest tento proces pozorovat u svého pavouka – brazilského sklípkana druhu Nhandu coloratovillosus. 

 

obr.-2

Obr. 2 – Čerstvý úlovek z teraristické burzy

Ne vždy jsem nacházel zalíbení v chovu pavouků a ostatních klepítkatců. Dalo by se říci, že právě naopak:). Když jsem si 13. října minulého roku z budějovické Tera burzy odnášel krabičku od foto filmu s poněkud strašidelným obsahem, předpokládal jsem, že si s jeho postupným růstem na nyní miniaturního, narůžovělého pavoučka zvyknu a bát se přestanu (což se povedlo celkem rychle :) .

obr.-3-1024x768

Obr.3 – Plastová krabička představuje ideální řešení pro „ubytování“ odrostlejších pavouků

Problémy s krmením drobného sklípkana jsem vyřešil za pomoci kamaráda, který mě zásoboval octomilkami, a za chvilku se již pavouk díky této vydatné stravě poprvé svlékal. Intervaly mezi jednotlivými svleky byly nejdříve velmi krátké – cca 1 měsíc, s růstem pavouka se ale postupně prodlužovaly, až se vyšplhaly na nynější 2,5 měsíce. Dnes by se už sklípkan do filmovky dávno nevešel, bydlí v malé plastové krabičce, která je pro chov takto velkých jedinců ideálním řešením- při krmení nehrozí, že by potrava, jež se skládá především z cvrčků, pavoukovi utíkala po terárku a schovávala se pod dekorace a substrát.

obr.-4.-768x1024

Obr.4 – Přípravy na svlékání v plném proudu

Jakmile sklípkan nabývá tmavšího odstínu a přestává přijímat potravu, je to pro chovatele znamením, že se něco děje. V této chvíli je dobré sklípkana moc nestresovat a také odstranit nezkrmené cvrčky, kteří by mohli pavouka rušit, či při svleku dokonce napadnout.

obr.5-1024x739

Obr.5 – Stará kutikula praská

Nějaký ten den se toho příliš neděje, ale náhle se všude po teráriu (krabičce) objeví pavučina- jakási „postýlka“, kam si chovanec později lehne „na záda“ a začne se svlékat.
Proces svlékání starého sklípkaního kabátku můžete vidět na sérii fotek (Obr.5-8). Nejprve praská hlavohruď, pod níž již lze zřetelně spatřit novou kutikulu. Ta je světlá a velmi měkká (Obr.5). Následně se pavouk začíná stále víc vysouvat ze staré svlečky ven (Obr.6 a 7), až nakonec zbývají jen jeho zadní nožky :-) (Obr.8).

obr.-6-768x1024

Obr.6 – Pavouk se vysouvá ze staré svlečky

Hotovo! Pavouk už je celý venku a odpočívá po náročném procesu (Obr.9). Za povšimnutí stojí světlé, měkké chelicery – v tomto stádiu je pavouk velmi zranitelný (Obr. 10). Když je po všem, sklípkan se už jen převrátí a vyčká ve svém úkrytu, dokud nová kutikula neutuhne (Obr.11).

 

Autor příspěvku: Jan Kollross

obr.-7-1024x768

Obr. 7

obr.-8-1024x768

Obr. 8

obr.-9-1024x626

Obr.9

obr.-10-860x1024

Obr. 10

obr.11-1024x714

Obr. 11

obr.-12-1024x439

Obr.12 – a takhle jsme rostli 🙂

 

  • ssssssss

    Cus vsichni sem machova ten pavouk je hezkej

    • ddddddddddd

      Blbe