Svrapí letní speciál: temná Kutná Hora

kostniceJestliže v minulém díle jsme si řekli něco málo o zajímavých místech Kutné Hory, která mohou navštívit i slabší povahy, dnes si povíme o poněkud temnějších uličkách, zákoutích a přidáme i jeden neobyčejný hřbitov. Ale aby to nebylo jen takové bezkrevné a umrlčí vyprávění, zmíníme se i o možnosti využít některou z řady nočních prohlídek tohoto krásného města, přidáme i pár tipů na výlety do okolí a podíváme se na zoubek hrochovi Davídkovi… Tak tedy vítejte podruhé v Kutné Hoře.

 

mucenicko

…je libo napravit záda?

Trocha té morbidity pro otrlé
Pro navození vhodné atmosféry při prozkoumávání temnější stránky Kutné Hory je možné nejprve absolvovat prohlídku malé expozice muzea tortury ve sklepních prostorách Vlašského dvora a potom už třicetiminutovou procházkou přímou cestou do městské čtvrti Sedlec, kde na vás čeká místní Hřbitovní kostel všech svatých. Stavba zvenčí nikterak výjimečná a lehce přehlédnutelná ukrývá ve svých podzemních prostorách opravdu morbidní podívanou. Nejstarší „Svaté pole“ ve střední Evropě (byla zde rozprášena půda z Jeruzaléma) totiž vyvolalo v tehdejší době obrovský zájem o spočinutí právě na místním hřbitově.

kostnice_erb

Schwarzenberský erb v Sedlecké kostnici

kostnice2

Jedna ze čtyř “pyramid” z ostatků

Po zrušení tohoto místa věčného odpočinku však bylo třeba s pozůstatky nějak naložit a i proto zde vznikl malý prostor, ze kterého poselství Memento mori skutečně sálá. Tím místem je Sedlecká kostnice. Kobka, kde jsou uloženy ostatky téměř 40.000 lidí. Avšak slova, věty i fotografie dokáží jen stěží popsat či vykreslit atmosféru tohoto místa. Další důvod, proč si udělat výlet do Kutné Hory… tohle jen tak někde neuvidíte.

 

GASK

…éééé… no… ehm… umění

Galerie moderního umění
Pokud byste toho stále neměli dost a chtěli víc, můžete absolvovat další horor, tj. navštívit místní Galerii středočeského kraje (GASK), která je situována v Jezuitské koleji, co by kamenem dohodil od Chrámu sv. Barbory v centru Kutné Hory. Galerie ve svých rozlehlých prostorách nabízí celou řadu expozic moderního umění, ať stálých, např. Stavy mysli (já bych u některých děl dodal doprostřed ještě dovětek „choré“) či dočasných, kupříkladu Věra Nováková: Kampak a odkud. Název hovoří za vše. Po zhlédnutí jsem si sám nebyl úplně jistý. Tak tedy tak… co na to říct… to že vás ještě neodrovnala kostnice neznamená, že máte v Kutné Hoře vyhráno… brrrr… 🙂

 

sedlecka_monstrance

Sedlecká monstrance

Noční zpestření
Aby toho tajemna nebylo málo, večerní prohlídky jsou dalším důvodem, proč zavítat do Kutné Hory právě o prázdninách a na více dní. V pondělí třeba probíhá večerní prohlídka Kostnice. V úterý můžete navštívit Sedleckou katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, kde vás během dvou hodin provedou kostýmovaní průvodci za svitu svíček, zpěvu gregoriánských chorálů a živého doprovodu varhan celou katedrálou, vč. výstupu po Santiniho schodišti a přístupu do pokladnice k originálu sedlecké monstrance.

IMG_9264

Potemnívající Chrám sv. Barbory

Ve středu poté můžete absolvovat to samé, jen v Chrámu sv. Barbory a kostelu sv. Jakuba, kde vám bude pro změnu během dvou a půl hodinové prohlídky dělat průvodce a příjemnou společnost místní farář. Opět nemůže chybět ani živý doprovod varhan. Ač nejsem člověk věřící, opravdu to stojí za to. Ztichlý chrám bez neutuchajícího švitoření turistů stojí za to navštívit. No a ve čtvrtek se pro změnu můžete s průvodcem vydat po nočním městě, jeho pověstech a bájích a tím to samozřejmě nekončí…

 

Kacina

Zámek Kačina

… a kdo by měl města dost…
…může vypadnout do okolního světa :). Tak třeba největší bobová dráha v republice či přilehlé koupaliště jistě nabídne velké množství zábavy. A pokud patříte k zámkomilcům, určitě podnikněte výlet na rozlehlý zámek Kačina, který je od Kutné Hory vzdálen opravdu pouze několik málo kilometrů severovýchodně. Tím samým směrem, jen ještě o pár kilometrů dále, pak leží obec Habrkovice. Taková malá vesnička, která ovšem na svém okraji ukrývá farmu Ringelland. Nenajdete zde však žádný skot ani prasata, čeledíny a děvečky, zato však pár tygrů, pumu, lvi, nějakou tu lamu, potulující se krotitele a hrocha Davídka. Opět netřeba dodávat více, než dvě základní informace, tj. že Davídek měl 31. 7. 28. narozeniny a chutnají mu melouny. To je vše, co potřebujete vědět, zbytek už musíte vidět :). A když Davídkovi třeba i nějaký ten meloun přivezete, určitě uděláte tomuhle velkému třítunovému macíkovi malou radost.

Davidek

Kája a Davídek

Ačkoliv tím naše krátká exkurze končí, rozhodně to není vše, co místní kraj nabízí. Možností je opravdu mnoho. A tak, vrátíme-li se zpět na úvod našeho povídání, jeden den v Kutné Hoře vám může stačit tak maximálně na rychlé proběhnutí toho nejzajímavějšího, co tohle město nabízí. Ale byla by to strašná škoda. Tohle místo si zaslouží mnohem více vaší pozornosti. Vězte, že zklamáni nebudete (extra tedy jestli pocházíte z Budějic 😀 😛 ).

 

kostnicePro SVRAP.cz Kuba Vondruška a Karol Trappová

bližší info o létu v Kutné Hoře naleznete třeba zde http://www.kutnohorskeleto.cz/s/aktualne anebo v lepším případě přímo v jednom z místních infocenter 🙂