Univerzitní marast

Tak tedy Univerzitní marast. Popravdě, marast je slušné slovo označující to, co se na univerzitě občas děje. Předpokládám, že i vy máte z naší univerzity mnoho zkušeností se situacemi, nad kterými zůstává rozum stát. A ono se to příliš nelepší.

Ty nejhlavnější důvody jsou asi tři:

  1. Vedení o tom neví. Jeden z Murphyho zákonů (ano, také by se dalo říci, že je to bonmot, ale držme se raději Murphyho zákona ) praví, že odborník je člověk, který neustále zužuje svoji specializaci a to až do chvíle, kdy ví absolutně všechno o ničem. Manažer je naopak člověk, který své znalosti rozšiřuje až do bodu, kdy neví nic o všem.

Když vezmeme v potaz, že v nejvyšším vedení jsou velmi často špičkoví vědečtí odborníci, kteří zastávají manažerskou pozici, zamotá se nám to ještě trochu víc ;-) . A teď trochu vážněji – v  zásadě je zcela běžné, že celá řada problémů není shora vidět. Upozorněme tedy ze zdola. Principielně v tomto není naše univerzita ničím výjimečným.

  1. Vedení o tom ví, ale myslí, že je to tak v pořádku. To je bohužel dost častý jev. Pokud jim nedáme najevo, že to v pořádku není, tak s tím nic dělat nebudou.

  2. Všichni o tom ví, ale je pohodlné zachovat status quo. Tak to je asi nejnebezpečnější ovšem nejpohodlnější situace. Tedy jak pro koho, že? Stojí to hodně síly, ale věřte, že i s tímhle se dá hnout.

Takže, pro nás se rýsují dvě východiska: buďto si sedneme na zadek a s tím marastem se smíříme, tak jako se technické služby města České Budějovice každoročně smiřují s napadlým sněhem, nebo se s tím pokusíme něco udělat. První a úplně nejjednodušší věc, která se s tím dá dělat je diskutovat o tom. A tím se dostáváme ke SVRAPu. Tenhle portál tu totiž není jen proto, abychom četli a dozvěděli se něco víc o naší univerzitě. Ne, čtením by to končit nemělo. Tenhle portál tu je zejména proto, abychom přečetli, co nás zajímá, zamysleli se nad tím a diskutovali o tom. Vyjádřili s autorem souhlas či nesouhlas, připsali vlastní zkušenost a hlavně svůj názor. Na univerzitě je přes 13.000 studentů. V zásadě by to měla být aktivní elita národa a ne žádné stádo, které si nechá vše líbit a „nemá názor“ nebo „neví“. Když už nic, univerzita by nás měla naučit přijmout informace, zpracovat je, utřídit je a udělat si vlastní názor, který budeme schopni srozumitelně vyjádřit a obhájit. Pokud k vyjádření použijeme metody slušného jazyka, je SVRAP.cz ideální prostor pro nás – studenty JU. Nenechte se odradit tím, že z některých vyučujících před přednáškou přímo čiší výzva, abyste vlastní názor zanechali přede dveřmi. SVRAP o váš názor stojí!

Věřte, že když bude mít rozumný podnět ke změně slušnou podporu, dá se s tím ledacos dělat. Ono to totiž není jen o nekonstruktivní kritice univerzity. Jde nám o to vytvořit fórum pro upozornění na chyby, nedostatky a absurdity (byť kritickou formou). Pokud je totiž vedení rozumné, dokáže se nad kritiku povznést, zvážit předkládaná fakta a třeba i v některých případech říci: „ono na tom něco bude“. Musí to ale začít u nás. Přestaňme tedy jen žbrblat o přestávkách mezi přednáškami a pojďme narovinu říct (tedy lépe řečeno napsat), co nám vadí.

A ještě jedna věc. Nedávný rozsáhlý celostátní průzkum veřejného mínění ukázal, že většina, konkrétně 55% respondentů, buď nemá problém se lží, pomluvou a šířením neopodstatněné paniky, toleruje je anebo je dokonce vědomě či nevědomě preferuje před pravdou, slušností a férovým jednáním. No fajn, super. Od nás to teda ale nečekejte. Kdybych měl parafrázovat slova prvního českého prezidenta, předpokládám, že jsme se nenavrhli do redakce SVRAPu proto, abychom vám i my lhali. Takže slibuji – nebudeme ;)

A vy prosím čtěte, přispívejte, komentujte, bavte se a hlavně nezapomeňte: nejste v tom svrabu sami, SVRAP je v tom s vámi ;)

Autor: Kuba Vondruška – Hodnoťte své vyučující!!! na shv.jcu.cz

plakat-SHV