Urban exploration (Urbex) – Záliba balancující na hraně zákona

12412710374_5f4d1be19d_o

Nevšední objevy v záhadné vile – lidské orgány uchované ve vodném roztoku formaldehydu. foto: o.s. Lexx, Ohrožené stavby

Může se jevit jako nepatřičná zábava, ale dnes se tato aktivita stává populární zálibou. Jde o neobvyklý koníček, jehož podstata spočívá v prozkoumávání opuštěných staveb. Význam slova urbex si dnes můžeme vyložit jako průzkum opuštěných staveb, které byly vytvořené člověkem. Milovníci zapomenutých objektů si jistě přichází na své. Navštěvují tato osamocená místa, fotografují a vychutnávají si tajuplnou atmosféru. Těžko popisovat vzrušení při navštívení zachovalé, opuštěné stavby lidem, kteří nebyli touto tematikou zcela pohlceni. 

Takový průzkum nabízí nadšeným badatelům adrenalinový zážitek a neobvyklé dobrodružství. Padající omítka, střepy na podlaze a pochybná střecha – to vše se podílí na nebezpečném prostředí nepoužívaných objektů, což opět zvyšuje atraktivitu urbexu. V každém případě je vždy lepší mít po ruce nějakého parťáka a zbytečně neriskovat.

urbex7Už vzniklo nespočet kvalitních fotografií, které zachycují chátrající domy, nepoužívané továrny, rozpadající se zámky a další. Na internetu se dají nalézt rozličné fotografie i videozáznamy. Urbex dokáže být i užitečnou záležitostí. Některé fotografie daly společnosti do povědomí skutečnost, že existují úchvatné stavby, které by zasloužily pečlivé zrestaurování. Nedá se tedy psát pouze o zálibě, ale i o boji za záchranu různých chátrajících objektů. Ve většině případech naopak dochází k demolicím nebo úplnému zchátrání. Dalším problémem bývá řádění nenechavců a vandalů.

Pravý vyznavač urbexu se samozřejmě řídí přísnými pravidly při navštěvování zapomenutých staveb. Opouští místo ve stejném stavu, v jakém bylo před jeho návštěvou. Místo nijak neznehodnocuje, nic si neodnáší a je velmi opatrný. Nikdy na internetu neuvádí přesnou lokalitu opuštěného místa, což opět souvisí s následným vykrádáním a ničením staveb.

Pravá radost z urbexu spočívá zejména v objevování těchto osamocených míst. Tento koníček si v České republice získal už tisíce fanoušků. Mnoho z nich vyrážejí provozovat tuto aktivitu i za hranice.

urbex6Vzhůru do terénu – Záhadná vila
Jako velká fanynka opuštěných staveb jsem se rozhodla vyzdvihnout jednu z mých nejoblíbenějších. Jedná se o jedinečnou budovu s tajuplným osudem. Milovníci opuštěných staveb určitě znají jedno ze známějších, opuštěných míst, kterým je tzv. Dr. Villa Anna jinak zvaná Urologen Villa nacházející se v Německu.

urbex2Hrůzný objev
O této vile existuje jen opravdu málo informací. Za její zpopularizování mohou nálezy lidských orgánů, které byly objeveny v přízemí tohoto objektu. V tu ránu internetem proběhlo nespočet fotografií a videozáznamů s hororovým nádechem. K jakým ohavnostem asi v těchto místnostech docházelo? Děsivé záběry z tohoto domu se těšily velké sledovanosti zaujatých lidí. Morbidní atmosféra v dolním patře vily napovídala, že se tu muselo odehrávat něco odporného. Pohozené injekční stříkačky, jehly a peány tomu nasvědčovaly. Šlo o ukájení zvrhlých choutek majitelů domu? Docházelo zde k pokusům na lidech? Mohl být majitel domu nadšený sběratel lidských orgánů?

urbex4

Bývalá urologická klinika

Provedení vilou
I když si nadšenci hororů jistě přišli na své, musím tyto domněnky vyvrátit. Podle několika dostupných zdrojů vilu obýval manželský pár. Doktor Kraft (majitel vily) zhruba ve 40. letech 20. století hledal do své domácnosti recepční a hospodyni. Přijal mladou Hildegardu a zanedlouho se do sebe zamilovali. Povolání majitele domu vysvětluje lékařské pomůcky v dolním patře vily, kde se nacházel i operační sál, čekárna a poradenská ordinace. Touto skutečností byly vyvráceny všechny hororové náměty ohledně tajemné vily. Doktor Kraft byl urolog, o tom nás přesvědčí i urologické křeslo, specializované, chirurgické nástroje a odborné publikace o urologii. Největší atrakcí tohoto domu jsou ledviny naložené ve skleněných nádobách v roztoku formaldehydu. Některé zdroje tvrdí, že i Hildegarda mohla být doktorkou nebo asistentkou na operačním sále. Nebyly nalezeny žádné doklady, které by potvrzovaly tuto skutečnost. V každém případě byla tato žena velmi vzdělaná s citem pro umění, hudbu a styl. Měla slabost pro různé obrazy, květiny, tapety a závěsy. Vila je velice honosná, útulná a pečlivě zařízená. Otázkou vkusu jsou pak vycpaná zvířata a parohy jelenů. Tato “dekorace” potvrzuje teorii o tom, že jednou ze zálib doktora Krafta byl lov.

urbex8Pokud přízemí sloužilo jako pracovní plocha doktora Krafta, tři horní patra byla obytná. Zakřivené schodiště nás z přízemí zavádí do prvního patra. Jednou z dominant tohoto podlaží je obrovská místnost s klavírem. Rozházené noty, desky a gramofon opět vypovídají o lásce obyvatelů domu k hudbě. Nacházíme zde i další místnosti jako jsou ložnice pro hosty, pracovna a velká knihovna. Kromě odborných publikací o urologii byly v domě nalezeny knihy klasické i moderní literatury. Některé z knih byly psány i v angličtině, což opět dokládá fakt ohledně vysokého vzdělání páru. V manželské ložnici jsou skříně plné stylového a elegantního oblečení. Na stolech leží různé fotografie a dokumenty. Podle dalších nálezů bylo dokázáno, že pár na tehdejší dobu a poměry dost cestoval, což bylo zjištěno z nalezených diapozitivů a negativů z jejich cest. Ačkoli vila vypovídá o soukromém životě těchto manželů mnoho, stále si zachovává svá tajemství.

urbex1Trochu toho tajemna
Vila je opuštěná dodnes. Osud obou manželů je stále nejasný. Doktor Kraft údajně zahynul při autonehodě ve svých 78 letech. Po jeho smrti Hildegarda mohla pronajímat prostory v přízemí jiným doktorům. Její osud je však neznámý. Podle určitých pramenů měla Hildegarda zdravotní problémy a nedokázala se sama o sebe postarat. Přestěhovala se do pečovatelského domu pro seniory a svůj domov zanechala v takovém stavu, jak ho opustila. Není známo, zda je Hildegarda stále naživu. Dnes by jí mohlo být téměř 100 let.

Smutný osud
Některé zdroje uvádějí, že manželé vychovali jednoho syna, který dnes žije v Berlíně a je lékařem stejně jako jeho otec. Nikdo se však nedožadoval žádného dědictví po manželích. Jiná teorie tvrdí, že manželé měli více dětí a mají i několik vnoučat. Nic z toho však není potvrzené. Vila zůstává opuštěná více než 30 let. Přestože je dům již delší dobu opuštěný, je zatím v úctyhodném stavu. Většina věcí zůstává zachována.

autor: Karol Trappová


foto: o.s. Lexx, Ohrožené stavby

Spolupráce: Chtěla bych poděkovat o.s. Lexx, Ohrožené stavby za poskytnutí krásných, magických a výstižných fotografií z Dr. Anna´s House. http://ohrozenestavby.wz.cz/