USA a Kanada – sen o cestování?

Socha_svobodyStudenti touží procestovat Spojené státy či Kanadu, vyjet na prázdniny za prací do těchto vyspělých zemí a poznat místní krásy. Než jsem před rokem dokončila univerzitu, spousta mých spolužáků snila o možnosti pracovat ve Spojených státech. Realizovala to jen hrstka z nich. Já jsem dostala pozvání od známých, kteří bydlí v New Yorku, zda je chci navštívit a procestovat trochu jejich zemi. Pozvání jsem přijala. Navíc mě mile překvapilo, že jsem mohla bydlet přímo na Manhattanu, kde se uzavírají největší obchody na světě a zároveň tato část NY nikdy nespí. Známá měla práci v jednom z nejmodernějších mrakodrapů s live in, tak jsem dostala možnost bydlet v nejluxusnějším bytě, jaký jsem kdy viděla, v bytě, kde i postel byla ze zlata – a byla jediným takovým kouskem na světě.

Manhattan

Manhattan

O New Yorku je známo, že to je turistický ráj, proto není divu, že na každém rohu zakopáváte o stovky turistů. Největší oříšek je dostat se na stěžejní památky, jako je socha svobody či Empire State Building, kde Vás bez rezervace čeká několikahodinová fronta. Ovšem stojí to za to. Stanout na vrcholku Empire State Building je nádhera a ten výhled budete mít dokonce života před očima stejně, jako tu čtyřhodinovou frontu. A americká kultura na vás dýchne všude, ať už při vstupu na Empire State Building, kde se promítá 4D film o stavbě a životě tohoto mrakodrapu nebo na ulici, kde si vedle sebe můžete dát americký hotdog, íránskou kuchyni, mexické fazole, španělské tapas či asijské nudle. Prostě v USA najdete všechno. Ceny přímo v New Yorku jsou přímo závratné, zvláště na Manhattanu, kde dostanete ½ kg banánů v přepočtu za 100Kč. A jak vypadá Central Park? Podobně jako ve filmu Sám doma v New Yorku, jen přes víkend je park tak narvaný, že si na trávu nemáte kam sednout a běhat se musí v zástupech.

Centrum_NY

Centrum NY

Pokud ale toužíte v New Yorku poznat také něco ze starých kontinentů, můžete vyrazit například do italských či asijských čtvrtí. Při cestě k Atlantickému oceánu jsem se vydala přes ruskou část, kde bylo možné najít ruské restaurace a výrobky dovezené přímo z Ruska. I moře v New Yorku je pěkné a já měla navíc štěstí, že pláže nebyly přeplněné, a tak jsem konečně našla v tak rušném městě chvíli klidu.

Co mě ve Státech zaujalo, byl určitě Washington, který stojí za to navštívit, a to ne jen proto, že to je sídlo prezidenta a město se pyšní nádhernou architekturou, ale také pro to, že je zde možné navštívit muzeum NASA, kde si reálně sáhnete na rakety, obleky pro kosmonauty apod. A procházet se večer mezi pomníky Lincolna a dalších významných osobností a pozorovat západ slunce nad těmito monumenty, je opravdu jedinečný zážitek.

niagara_Kanada

Niagarské vodopády z kanadské strany ( + autorka článku 🙂 )

Na východním pobřeží jsem navštívila další menší městečka, která mě nadchla svou atmosférou a trochou klidu. A jaké jsou slavné Niagarské vodopády, kde protéká nejvíce vody v Severní Americe? Opravdu impozantní. Jejich hukot je možné slyšet několik kilometrů daleko. Pro mě svojí krásou oplývaly zvláště v noci, kdy byly i barevně podsvícené. Navíc má temný příkrov noci i další výhody, neboť přes den je krása přírodní scenérie trochu narušena za vodopády postavenými mrakodrapy, hotelovými komplexy či kasiny. Vodpoády jsem pozorovala převážně z kanadské strany, odkud je možné vidět celou jejich šíři. Přejezd přes kanadské hranice byl pro Evropanku, zvyklou na schengenský prostor, sám o sobě poměrně nezvyklý a bylo možné zavzpomínat na staré časy pasových kontrol.

niagara_v_noci_kanada

Noční Niagarské vodopády z výšky I

Samotná Kanada na mě působila opravdu vyspělým dojmem, všichni tam vypadají velice seriózně, bezdomovců na ulici potkáte minimálně, ulice jsou příkladně uklizené a za celou dobu mého pobytu jsem nenašla žádný odpadek ležící na zemi. (Nicméně ve Vancouveru jsem na zemi našla 100 kanadských dolarů.) Proto není divu, že ceny jsou také mnohonásobně vyšší než kdekoliv jinde. Nejvíce mi z Kanady utkvěl v paměti kanadský parlament, ve kterém má královna zakázáno chodit do sněmovny, zároveň má však v parlamentu vyhrazené své speciální místo. V každém městě na mě dýchla úcta, kterou Kanaďané prokazují Terrymu Foxovi, jenž se rozhodl běžet napříč Kanadou, aby získal peníze na výzkum rakoviny. Při běhu zemřel, ale jeho památka a odkaz společnosti přetrvávají nejen v Kanadě, ale i v dalších zemích na světě. V každém kanadském městě naleznete po něm pojmenovanou ulici, dále jsem objevila pomníky či jeho sochy ve městech, kterými probíhal.

Niagara_v_noci_kanada

Noční Niagarské vodopády z výšky II

Obě země se vyznačují vyspělostí a obrovským luxusem, na druhou stranu – jaké to je žít ve společnosti, kde jsou lidé měření podle toho, zda mají auto, dům a jezdí každý rok na drahou dovolenou? Když jsem vycházela z bytu, kde jsem bydlela, každé ráno jsem na ulici potkávala lidi oblečené seriózně, s kufříčky v jedné ruce a s mobilem v té druhé, kterak vyřizují důležité pracovní telefony, žádný úsměv na obličeji, jen spěch a stres. A odpoledne a navečer? To stejné, unavení lidé pochodující spěšně po chodnících, s telefonen a kávou v rukách. Štěstí se na vás jednou usměje a jste ve Státech milionáři, jak náhle se ale objevilo, tak náhle může i odejít a vy můžete zůstat na chodníku. Každopádně pokud opravdu tyto země chcete poznat, tak určitě vyražte, každé poznání má svoji hodnotu.

Monika Kalusová