Už se v Budějicích nudíte?…Vyražte se vyluftovat na jižní Moravu!

Máte touhu na pár dní někam zmizet na malý prázdninový výlet, ale vaše peněženka není příliš nakloněna velkým zahraničním cestovatelským investicím? V dnešním toulavém okénku podpoříme teorii o tom, že občas není vůbec špatné poznávat i krásné kouty té naší země oplývající medem a strdím, protože kolikrát ani nemáme potuchy, jaké poklady máme hned za humny. Jednou z mých oblíbených destinací pro několikadenní útěky je rozhodně jižní Morava. Tak se tam pojďme trochu porozhlédnout.

Oblast jižní Moravy je samozřejmě poměrně široký pojem, a proto se pro dnešek zaměřím pouze na okolí Mikulova a Pálavských vrchů. To je sice oblast velmi hojně turisticky navštěvovaná a turistům v posledních letech také stále více přizpůsobována, nicméně si stále na mnoha místech dokázala zachovat typický ráz a kouzlo, kvůli kterému se sem budete rádi vracet. Vyřádí se tu jak cyklisti, tak pěšáci i fanoušci české historie, přírodních scenérií i návštěvníci památek. A samozřejmě hlavně milovníci dobrého vínka.

Co tady tedy rozhodně neminout?

Svatý kopeček

Svatý kopeček

Začněme hned třeba tím Mikulovem. Krásné historické město vás okouzlí svou velice příjemnou atmosférou. Pokaždé, když se ocitnu v Mikulově na náměstí, připadám si, jak v nějakém malém středomořském městečku u břehu Jadranu. Největším turistickým lákadlem je samozřejmě zámek a k němu přiléhající renesanční náměstíčko. To, ale rozhodně není vše. Další výraznou dominantou města je Svatý kopeček majestátně se tyčící nad městem. Na tomto vápencovém kopci, který je součástí Pavlovských vrchů, se vyskytuje poměrně vysoký počet chráněných druhů rostlin a živočichů, proto je vyhlášen jako přírodní rezervace. Cesta na vrchol je dosti úporná, nicméně ty panorámata, která vás nahoře čekají, opravdu stojí za to. Nad městem Mikulov se pak tyčí ještě jeden poměrně výrazný vrch jménem Kozí hrádek, na kterém najdete zříceninu dělostřelecké věže z 15. století. I sem se vyplatí vyšplhat, protože následné kochání krajem je opravdu velkolepé. A posledním místem, které doporučuji k navštívení je rozhodně jeskyně Na Turoldu na okraji města. Ta je unikátní především tím, že je to jediná česká veřejnosti přístupná jeskyně v druhohorních vápencích. Kromě tradiční prohlídky tu na vás čeká také velmi pěkná naučná stezka geoparkem. Město je samozřejmě plné kaváren a vináren, kde můžete ochutnávat dary místních vinic až do aleluja. Pokud jste nakloněni spíše moku chmelovému, nezoufejte. I v tomto vinném ráji budete spokojeni. Ve městě se totiž nachází i minipivovar Mammut, který nabízí hned několik druhů velmi dobrého piva. Zajděte na něj do hospůdky U Chlupatého slona v mikulovském amfiteátru. To je jediná hospoda v Mikulově, kde jsou dobroty z mamutího minipivovaru na čepu.

Café Fara

Café Fara

Až vás přestane město bavit, vydejte se vstříc Pavlovským vrchům. Nejčastěji vedou kroky turistů z Mikulova do Klentnice, což je vesnice nacházející se právě na úpatí jednoho z Pavlovských vrchů se zříceninou Sirotčí Hrádek, na který odsud máte krásný výhled. Pokud pojedete na kole, dost výrazně si zafuníte, protože ať už pojedete z jakékoliv strany, na Klentnici je to prostě pořádně kopce. I tam vás ale čeká odměna, krom zmiňovaných výhledů, zde rozhodně doporučuji neminout restaurační zařízení jménem Café Fara, což je stylová kavárnička, kde se budete rozplývat blahem asi úplně nad vším, co si tam objednáte. Zakládají si zde na tom, že vše musí být z velmi kvalitních a pokud možno tuzemských surovin. Trochu si zde připlatíte, ale zase, když máte tu dovolenou! Vážně to stojí za to! Z Klentnice se vaše kroky či šlápnutí do pedálů budou nejspíše ubírat směrem k vesničce Pavlov. Cestu tam si jistě budete užívat, protože je to pořád z kopce a hlavně s neustálými výhledy na Pavlovské vrchy. Vesnička Pavlov je v podstatě jeden vinný sklípek vedle druhého a téměř s jistotou bude některý z nich otevřený a v něm vinař, který vám rád nabídne něco ze své tvorby. Pokud by tomu tak náhodou nebylo, ze zálohy to jistí obecní vinotéka na návsi, kde určitě otevřeno bude. Z Pavlova je to pak co by kamenem dohodil do Dolních Věstonic, kde krom dalšího bezpočtu vinných sklípků samozřejmě najdete i archeologické muzeum s proslulou Věstonickou Venuší. A to by se tak nějak v rámci lehkého patriotismu slušelo navštívit, co říkáte?

výhled ze Stolové hory

výhled ze Stolové hory

Dolní Věstonice jsou zároveň nejideálnějším výchozím bodem pro pěší túru přes celé Pavlovské vrchy. Pokud sem pojedete, tak se na ní vážně vydejte. Takový panorámata jste jak živa neviděli. Nejdřív se vyškrábete po červené značce k zřícenině Dívčí Hrady, kde už se začínáte kochat, protože je tu parádní výhled na Novomlýnské nádrže a přilehlé okolí. Pak pokračujete dál na nejvyšší vrchol Děvín a pak už poměrně příjemnou procházkou míjíte Sirotčí Hrádek nad Klentnicí a přes Stolovou horu, což je asi vůbec nejhezčí část celých Pavlovských vrchů, Kočičí skálu dojdete až k jeskyni Na Turoldu v Mikulově. Nejlepší je si sem vyrazit tak na přelomu května a června, kdy je zde místní typická květena v plném rozpuku.
Z Dolní Věstonic pak máte ještě další možnosti. Tak třeba můžete překonat Novomlýnské nádrže a objevovat zajímavá místa na druhé straně tohoto kontroverzního vodního díla. Pěšáci a fandové místní fauny a flóry si to jistě namíří na proslulou Pouzdřanskou step. Těm, kterým už zas v ústech vyschlo, můžu doporučit vinařství Holánek v Ivaňi, tam je taky otevřeno skoro pořád. Ale varuju Vás, odsud se odjíždí opravdu těžko! Anebo, to můžete vzít na druhou stranu směrem k NPP Dunajovické kopce. A tam já to mám vůbec ze všeho nejraději. Z vesnice Dolní Dunajovice to vezmete Sklepní uličkou mezi vinicemi přímo k ochutnávkovému sklípku Mikrosvín, kde se rozhodně zastavte. Nicméně, je zde riziko, že budete taky horko těžko odjíždět. Zvlášť když víte, že vás čeká docela peprný kopec.

Dunajovické kopce a Pavlovské vrchy

Dunajovické kopce a Pavlovské vrchy

Nejvyšší bod Dunajovických kopců – Velká Slunečná je ale přímo výstavní rozhledna do kraje. Je to totiž taková malá stolová hůrka, odkud je skvělý výhled úplně na všechny strany. Až se dostatečně potouláte po těchto kopcích, doporučuji navštívit hned 2 vísky v jejich podhůří. První z nich jsou Novosedly. Tam si přijdou na své ti, co sem vyrazili především za vínem. Sídlo zde má hned několik dobrých vinařství, která tu zároveň mají i své ochutnávkové sklípky a vinotéky. Pokud vyhledáváte spíš malovinaře z lidu, zajděte do sklípku k panu Mikušovi. To je náš oblíbenec už pěkných pár let. Nabídne vám dobré vínko, ale taky vynikající kořaličku. A jeho burčák je též fenomenální.

Jáňův dvůr

Jáňův dvůr

No a na úplný závěr musím zmínit svou srdeční záležitost, která se nachází ve vesničce Nový Přerov na hranicích s Rakouskem. Je to jedním slovem ráj na zemi jménem Jáňův dvůr. Sem si můžete zajet na něco dobrého k snědku, jen tak na pívo, ale taky se zde při svých toulkách Moravou ubytovat. Pro náročnější je tu penzion, pro romantiky pak kemp v zahradě nebo možnost spaní na seníku. Jáňův dvůr byl původně poměrně rozsáhlý statek, který dnes slouží jako ekofarma a krásná rekreační destinace pro ty, kteří utíkají od ruchu velkoměsta. Můžete zde ochutnat domácí kozí sýry, dobré víno, pivo, všeliké dobroty z grilu a domácí kuchyně a na dvorku pod ořešákem nasávat neopakovatelnou atmosféru, která se těžko opouští. V neposlední řadě si odsud můžete vyrazit i na projížďku na koních. Já vám říkám, tam musíte!

Dalo by se básnit a doporučovat do nekonečna. Zbytek už ale nechám na vás a vašich objevitelských choutkách. Pěknou dovolenou, ať už jedete kamkoliv!

text i foto: Isa Okřinová