V čajovně U Robinsona se nebudete cítit jako trosečník…

Tak a je to zase tady. I do našich věčně teplých a vlídných Budějc vtrhla zima. Hlavně takhle k večeru už je ta potvora pěkně cítit za krkem a táhne pod sukně. V takových chvílích nejedna duše potulující se promrzlým kampusem touží po zaslouženém prohřátí kostí. Možností zahřátí je nepochybně velká spousta. Fantazii se meze nekladou! Pokud Vám ovšem jako jedna z prvních variant naskočí šálek lahodného čaje, zamiřte ke koleji K4. Budete zachráněni!

útulné prostředí čajovny U Robinsona

útulné prostředí čajovny U Robinsona

V přízemí koleje napravo od výtahu najdete nenápadný pokojík, do kterého když vstoupíte, nebudete na opuštěném ostrově, ale v čajovém ráji! Nachází se tu totiž velmi příjemné prostředí studentské čajovny U Robinsona. Místo, kam si jistě rádi zajdete odpočinout od celodenního shonu, diplomkového či jiného „kómatu“, nebo jen tak poklábosit s kamarády. Jak bylo řečeno, čajovna je tu především pro studenty a podle toho se tváří i ceny v čajovém lístku. Budete jistě mile překvapeni, že si tu můžete dát konvičku například skvělého Darjeelingu jen za 24 Kč. Kdo aspoň někdy navštívil nějakou klasickou čajovnu, ví, že tohle je cena tak trochu z jiného světa. Důvod je prostý. Čajovna U Robinsona je totiž zcela nevýdělečný podnik. Provozují ji studenti pro studenty a snaží se jim nabídnout dobré a kvalitní čaje za přívětivou cenu, která rozhodně není na úkor kvality nabízených čajů. V podstatě platíte pouze za konkrétní množství (hmotnost) čaje, ze kterého se finální lahodný mok připravuje. Veškeré zboží čajovníci od Robinsona odebírají z nabídky osvědčených a poctivých čajových dodavatelů. Takže žádného prachu ze dna krabice se bát nemusíte.

všechny čaje jsou podávány ve velmi stylovém čajovém nádobí

všechny čaje jsou podávány ve velmi stylovém čajovém nádobí

Čajovna U Robinsona není v Budějcích rozhodně žádným nováčkem. První šálek čaje nabídla svým zákazníkům již v roce 2000, tudíž čajovou radost šíří už šťastných 13 let. Během této doby se v provozu čajovny vystřídalo několik nadšených čajovníků, kteří zde vždy vytvářeli přátelskou atmosféru. V současné době se o chod čajovny stará 5 dobrovolníků. Její dveře otvírají 3 dny v týdnu (úterý, středa, čtvrtek) vždy od 19:00 zhruba do jedenácté hodiny večerní. Kapacita místnosti je prý dle zkušeností max. 20 lidí. Obsazení místnosti lze velmi snadno odhadnout dle tzv. botového indikátoru před dveřmi čajovny. Můžete si zde vybrat z opravdu široké nabídky čajů i tzv. nečajů.

polička plný rozličných čajových chutí a vůní

polička plný rozličných čajových chutí a vůní

Robinsonův čajový lístek je uzpůsoben tak, aby si z něj vybral jak čajový znalec tak i ne úplně notorický čajomilec. A tak tu rozhodně nechybí různé oblíbenosti typu touareg, yogi masala, rooibos, různé ovocné směsi, ale i různě aromatizované zelené a černé čaje. Pokud potřebujete opravdu nakopnout a rozsvítit, maté tu mají rozhodně taky v zásobě. Znalci pak jistě ocení zajímavou nabídku oolongů nebo sheng i shu pu-erhů. Pokud vás začne honit mlsná, můžete jí zahnat něčím z tradičního čajovnického zobání (oříšky, sušené ovoce atd.). Hraví návštěvníci jistě ocení nabídku deskových her, kterými si tu mohou zpříjemnit chvilky nad nějakým tím zahřívacím šálkem.  V neposlední řadě je zde také možno po domluvě pořádat různé akce, malé oslavy, filmová promítání apod.

Teď už snad máte o čajové oáze ukryté uprostřed pouště kampusu všechny potřebné informace. Tak až se zas budete potulovat nějakým sychravým podvečerem po okolí, víte, kde hledat Robinsonův neopuštěný čajový ostrov. Neváhejte a zajděte! Pokud by vás dokonce zaujala práce v čajovně, vězte, že kolektiv od Robinsona stále hledá do svých řad další čajovníky. Takže máte jedinečnou možnost!

Isa Okřinová

Za poskytnuté informace a fotky děkuji Anežce Pavlíkové