V českobudějovických ulicích ožije literární kultura

Ač se Vám to možná zdá nepravděpodobné, literatura, potažmo každá kniha, skutečně může být živá a získávat mnoho podob. Pokud tomu nevěříte, pokusí se Vás o tom již brzy přesvědčit skupinka nadšenců z okruhu příznivců a pravidelných návštěvníků Literární kavárny Měsíc ve dne. Sešli se takhle jednou nad kávou a vymysleli Festival živé literatury, který chce neokoukanými a mnohdy nečekanými způsoby ukázat, že literatura není jen zaprášená knížka na poličce, ale má spoustu rozličných forem, které na vás budou číhat na různých více či méně nečekaných místech. K řádnému obživnutí bude literární kultura v Českých Budějovicích potřebovat i Vás. 

Co tedy můžete udělat a co z toho budete mít?

Já už jsem své knihy dala, co vy?

Já už jsem své knihy dala, co vy?

Základní myšlenkou celého projektu s názvem „Literatura žije“ je společné znovuobjevení kouzla literatury. Prvním krokem k její realizaci je sběr knih, který již probíhá právě v Literární kavárně Měsíc ve dne. Jistě máte doma pár knižních titulů, které už nepotřebujete nebo je máte třeba dokonce dvakrát. Za přinesené knížky Vás nemine odměna. Každý, kdo daruje alespoň jednu knihu, dostane placku s logem projektu a až dokonce trvání akce „Literatura žije“, dostane každou druhou kávu v Měsíci ve dne zdarma. Vybrané knihy budou pak hrát zásadní roli během Festivalu živé literatury, který bude probíhat 23.-25. dubna letošního roku. Vy, nebo kterýkoliv jiný budějický obyvatel, budete procházet náměstím plným knih a budete si moci jakoukoliv z nich zcela zdarma vzít a odnést domů. To je docela fér, co říkáte?

Na co všechno se můžete těšit?

                Během dubnového festivalu vás bude literatura v Českých Budějovicích obklopovat téměř na každém kroku. Organizátoři akce jsou skutečně nápadití a slibují velmi zajímavé zážitky. Na Lannově třídě například vznikne obrovský (možná úplně ten největší) komiks nakreslený přímo na ulici. Mně osobně nejvíc nadchl nápad s mluvícími kanály. Do několika vybraných kanálů ve městě budou totiž nainstalovány reproduktory, ze kterých budeme moci poslouchat audio nahrávky různých literárních děl. Kanály k nám tak budou skutečně promlouvat. Do projektu budou zapojeni také nevidomí, kteří i přes svůj handicap nejsou o četbu ochuzeni díky vynálezu Braillova písma. Pořadatelé festivalu mají v plánu jakýsi workshop, kdy nevidomí lidé ukážou lidem vidomým, jaké to je, číst knihu aniž by viděli jediné písmeno. Tato akce by měla probíhat v nějakém tmavém prostoru a tak návštěvníci na vlastní kůži zažijí četbu v téměř absolutní tmě. V neposlední řadě by měl být součástí festivalu i tzv. literární jukebox, který funguje podobně jako klasický jukebox hudební. Za malý poplatek si vyberete v jukeboxu audio nahrávku úryvku z nějakého díla a jukebox vám ji přehraje. Tento důmyslný přístroj nám údajně v Budějovicích zůstane i po skončení festivalu. Samozřejmostí bude také nespočet autorských čtení, která by se měla odehrávat přímo v ulicích města a na různých neobvyklých místech. Před literaturou se zkrátka tyto 3 dny v Budějovicích neschováte. Po skončení festivalu nám pak ve městě nezůstane jen literární jukebox, ale také tzv. pouliční knihovna, kde si lidé budou moci vzít knihu, která se jim zalíbí a zase na oplátku přinést nějakou, kterou už z jakéhokoliv důvodu nechtějí nebo nepotřebují.

Místo, kam můžete své knihy odnést, nemůžete minout

Místo, kam můžete své knihy odnést, nemůžete minout

Literární kultura začne ve městě ožívat ale ještě před vypuknutím hlavního festivalu. Kromě již probíhajícího sběru knih v kavárně, proběhne několik propagačních akcí na zviditelnění festivalu. Organizátoři celou akci připravují čistě ze zájmu, pro své potěšení a v podstatě pouze ze svých prostředků. Tudíž neoplývají žádným velkým rozpočtem. Nicméně i s nemalými finančními prostředky se dá hrát velké a dobré divadlo. Při jedné takové propagační akci například budete v kavárně Měsíc ve dne obslouženi jako anglický král. Konkrétně to bude 28. března, kdy touto cestou chtějí pořadatelé připomenout 100. výročí od narození Bohumila Hrabala. V plánu je také happening v podobě obřího živého řetězu, pomocí něhož by se posílaly knihy z univerzitního kampusu až do kavárny Měsíc ve dne.

                Ke všem zmiňovaným akcím můžete přispět i vy. Ať už nějakým originálním nápadem pro zviditelnění festivalu, pomocí při organizaci festivalu nebo jen darováním knihy. Organizátoři také stále hledají umělce, kteří by si chtěli vyzkoušet pouliční autorské čtení. Takže pokud jsou mezi vámi tací, kteří se nebojí a rádi by svojí tvorbu představili širší veřejnosti, není třeba váhat!

Tak co, přijdete ožít s literaturou?

Tak co, přijdete ožít s literaturou?

                O konkrétnějším programu festivalu a dalších průběžných akcích Vás budeme na Svrapu informovat. Aktuální dění okolo celého projektu „Literatura žije“ můžete také sledovat na oficiálních stránkách projektu: www.literaturazije.cz a na Facebooku: https://www.facebook.com/literaturazije

Za poskytnutí bližších informací a příjemné posezení v tvůrčím prostředí děkuji paní Elišce Štěpánové a jejímu týmu 🙂

Taktéž děkuji za propůjčení fotek.