V kampusu JU byla slavnostně odhalena lavička Václava Havla

Lavička Václava HavlaWashington, Barcelona, Dublin, Praha a teď i České Budějovice. Kampus Jihočeské univerzity se stal teprve pátým místem na světě, kde je umístěna lavička Václava Havla. Slavnostní odhalení proběhlo ve středu 11.6. za účasti předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, bývalého ministra vnitra Jana Rumla nebo novináře a spisovatele Karla Hvížďaly. Havlova lavička je celosvětovým projektem, který vznikl ve spolupráci velvyslance ČR v USA, Petra Gandaloviče a designera Bořka Šípka. Jejím posláním je připomenutí ideálů a životních postojů Václava Havla.

Název lavička Václava Havla je poněkud zavádějící. Nejedná se totiž o lavičku, nýbrž o dvě křesla umístěná kolem kulatého stolu prorůstajícího lípou. Projekt vznikl ve Washingtonu, kde se o něj zasadil velvyslanec České republiky v USA, Petr Gandalovič. Vaclav Havel’s place, jak se lavičce také říká, má sloužit jako připomínka ideálů a životních postojů této osobnosti. Dvě křesla umístěná proti sobě symbolizují prostor, kde lidé diskutují.

Na středeční slavnostní odhalení lavičky Václava Havla dorazilo navzdory parnému počasí velké množství lidí. Nechyběl ani rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, který neskrýval nadšení z toho, že je pátá lavička Václava Havla umístěna právě v kampusu Jihočeské univerzity. Projekt uvedl svými slovy mimo jiné také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Zleva: Marta Smolíková, Karel Schwarzenberg, Libor Grubhoffer

Zleva: Marta Smolíková, Karel Schwarzenberg, Libor Grubhoffer

Podle Karla Schwarzenberga by lavička neměla jen připomínat velkou osobnost našich i světových dějin, ale hlavně by měla sloužit jako místo, kde se lidi budou setkávat a aktivně diskutovat v duchu Havlových ideálů a myšlenek. Zdůraznil, že pamětní místa nejsou tím, co v lidech uchovává Havlovo poselství. Je tím především živý dialog a snaha aktivně se zapojit do dění v republice. Další lavičku se chystají autoři projektu instalovat v Oxfordu. Podle slov Karla Schwarzenberga je hezké, že si Oxford bere příklad z naší univerzity 🙂

I když je to informace vcelku nevýznamná, na závěr nemohu nezmínit, že občerstvení po slavnostním odhalení lavičky bylo zajištěno jak jinak než pivovarem Budvar, o kterém jste na našich stránkách už jistě četli 🙂

Text a foto: Terka Vlasatá

  • Frantisek Koudelka

    Jake to jsou, ty Havlovy idealy? Jaka je Havel moralni autorita? Cizoloznik? Podprumerny dramatik a “spisovatel”? Lhar a podvodnik? Prizivnik a nemakacenko? Obdivovatel USA v 80. a 90. letech jako ochrance svobody (viz Noam Chomsky)? Vi nekdo neco o idealech VH? Doufam, ze az nekdo normalni, ne nekriticky obdivovatel VH, usedne na lavicku, ktera ani lavickou neni (neni v tom nejaka symbolika? Sovy nejsou cim se zdaji byt?), tak muze premyslet, jak usporadat svuj zivot na lehce odlisnych a moralnich zakladech, nez VH.

    A propos knize (z Hluboke :-)) placa o moralce a idealech, kdyz se priznal k uplatku pri privatizaci sveho majetku? A ma pan knizepan jit prikladem nekomu v pracovnim nasazeni ci jako moralni autorita se svoji mladou pritelkyni?