V kampusu už jedině Budvar…

jednaAsi jste si toho už všimli sami. Hospody Na Louce i K1 v nedávné době změnily vývěsní štíty, přetavily půllitry, spálily staré podtácky a ubrusy a co je nejpodstatnější, prohodily sudy pod pípou. Nyní už z nich teče jen Budvar. A jestli tomuhle moku zrovna neholdujete a myslíte, že je to jen tím, že oba provozní přestali pravidelně čistit trubky, šeredně se pletete :). Za všechno může nová smlouva mezi Jihočeskou univerzitou a Budějovickým Budvarem, která tomuto pivovaru poskytuje v kampusu (a nejen v něm) exkluzivitu. Proměnit několik značek piva, které byly ještě před pár dny na univerzitě k dostání, v Budvar, sice není takové terno, jako přeměna vody ve víno, ovšem pozornost si zaslouží i tak 😉 Otázkou ještě zůstává, zda se oblíbená K1 brzy nepřestěhuje do Hradce…

Ono je to celé ale přeci jen krapet složitější. Ona zmiňovaná smlouva o propagaci mezi univerzitou a českobudějovickými sládky je totiž jen dílčím prvkem mnohem širšího partnerství mezi těmito subjekty. Tak předně, Budvar je hlavní partner v programu rozvoje biotechnologií na JU, včetně připravovaného čtyřletého bakalářského studijního oboru Biotechnologie, a to napříč celou Jihočeskou univerzitou (fakulty přírodovědecká, zemědělská, ekonomická a rybářství a ochrany vod). V souvislosti s tím jste již možná také zaslechli, že v blízké budoucnosti bude s největší pravděpodobností realizována stavba univerzitního minipivovaru, to vše ve spolupráci právě s národním podnikem. Ono lokální zřídlo pěnivého tekutého moku (doufejme, že se to brzy vyladí tak, aby to bylo pěnivé a tekuté, časem snad i chutné ;)) by mělo vyrůst v prostorách budov účelového zařízení Zemědělské fakulty v areálu bývalého Školního zemědělského podniku ve Čtyřech dvorech, což je zjednodušeně komplex budov přes ulici jižně od kampusu (kousek vedle plánované univerzitní školky ;)). Univerzita sama o sobě by si pochopitelně stavbu minipivovaru mohla dovolit jen stěží a spolupráce s velkým pivovarem je tedy klíčová, tím více, pokud jde o pivovar českobudějovický a navíc ještě světového věhlasu.

dva

Klub K1 na K1 už na nového dodavatele přesedlal

A aby té spolupráce nebylo málo, byla stvrzena ještě dalšími kroky, mezi které se řadí i uzavření oné tříleté smlouvy o propagaci, která na jednu stranu přinese univerzitě nemalou finanční injekci, v řádu statisíců ročně, a na straně druhé pak exkluzivitu pro pivovar. Tato exkluzivita se vztahuje jak na provozovny v prostorách univerzitního kampusu, které čítají obě hospody, v brzké budoucnosti nově zbudovaný Studentský klub, Menzu a další. Zároveň však postihuje i veškeré akce, které univerzita pořádá či spolupořádá ve svém areálu i mimo něj, což pochopitelně není nepodstatné. Finanční plnění směrem k univerzitě pak zvýší možnosti propagace univerzity navenek, ale i její rozpočet pro pořádání kulturních akcí (na kterých se bude následně točit Budvar).

Tedy, Budvar bude mít minimálně po tři roky trvání smlouvy výhradní postavení nejen ve stálých „kamenných“ provozovnách v kampusu (podmínkou bylo, že obě provozovny budou se současným přechodem na tuto značku za určitých podmínek souhlasit, což se stalo), ale jakýkoliv případný nájemce univerzitních prostor a pozemků, bude vždy upozorněn, že dodavatelem truňku pro jeho akci musí být právě Budvar. V budoucnu se tedy již nebude stávat, že byste třeba na univerzitním Votvíráku ochutnali i něco jiného, neokoukaného, méně známého a méně komerčně známého, typu Chýně apod. Tyto striktní podmínky se ovšem pochopitelně nevztahují na „akce spontánního charakteru“, jakými je například neformální posezení studentů u ohně, není-li toto organizováno univerzitou. Zároveň vás také samozřejmě nikdo nevyloučí z kolejí proto, že jste byli přistiženi, jak skrze recepci tajně pašujete lahvinku Plzně 😉

IMAGE_908

Bývalý pivovar v Hradci Králové 🙂

Komplexnost této spolupráce bude vždy spočívat i v tom, že pivovarníci dodají na akce profesionální catering vč. obsluhy, čehož jste si mohli povšimnout už např. na nedávném Odpad festu. Výjimky z tohoto pravidla jsou samozřejmě možné, důkazem toho je i letošní ročník Light show, celorepublikově sponzorovaný Excelentem, pro který byl panem kancléřem JU Ivanem Hájkem vyjednán z této smlouvy generální pardon. Je třeba ovšem vzít v potaz, že výjimka se říká proto, že se jedná o něco výjimečného, a navíc byl začátek letošní festivalové sezóny určitým přechodným obdobím, kdy šíření Budweiseru v trubkách kampusu teprve započínalo. Do budoucna je tedy naprosto reálné ohrožení konání všech akcí, které by měly být sponzorovány jakýmkoliv jiným pivovarním domem. Pokud bude pořadatel trvat na jiném dodavateli, nebude mu konání akce v kampusu umožněno, popř. bude muset být opět vyjednána výjimka. O té pak vždy rozhodne vzájemná komunikace mezi pivovarem a univerzitou. Možné to je. No ale znáte to… Ne z nás dělá to, čím jsme… 😀

A k tomu Hradci Králové, když už to bylo nakousnuto 😉 Zimní večery v Hradci jsou dlouhé a chladné. Hradečtí si je ovšem od minulé sezony čas od času zpestřují návštěvou extraligového hokeje. Až čas ukáže, jestli si po zápase nezaskočí na jedno do své oblíbené hospůdky Na Louce nebo K1… 🙂

Takže, jak jste na tom? Kvitujete kroky univerzity s nadšením? (přeci jen, ty peníze nejsou k zahození a logický je i „lokální přístup“, tzn., že na budějovické univerzitě se bude točit budějovické pivo, nehledě na to, že Budvar je národním podnikem). Anebo byste snad raději dali prostor volné soutěži? Napište nám svůj názor, vážíme si ho 😉

Autoři děkují panu kancléři JU Ivanu Hájkovi za poskytnutí cenných informací potřebných pro napsání článku i za čas, který si na nás on i Jiří Váňa udělal. 

Kuba Vondruška a Terka Vlasatá

 • Honza

  No to je hnus! Když si už nesmíme koupit ani blbý CDčko bez toho aby to schválilo 10 lidí tak už se ani nesmíme rozhodnout do budeme pít… Ještě že kmp je za rohem. BTW doufám, že tohle neplatí např. i pro Vánoční večírek PřF apod.?

  • Jirka Váňa

   Máte pravdu, jak si vůbec někdo dovolí vlastní aktivitou sehnat statisíce pro univerzitu, které se potom pumpují třeba do studentských aktivit? Je to vysloveně nehoráznost.

 • po dobrém pivu truchlící

  Obávám se, že tato smlouva bude mít za následek sníženou návštěvnost výše uvedených podniků (zajmaly by mě ty podmínky, na které museli hospodští přistoupit. Představuju si to takhle: Buď budeš točit budvar nebo si sbal švesky.)… Hernajs, dyť ta Černá hora je vážně dobrej pivovar, o Svijanech ani nemluvě. P. S. Kdo tohle to navrhl a schválil? Myslim tu vzájemnou “pomoc” mezi JU a Budvarem? Velkej senát?

  • Jirka Váňa

   Dobrý den, oba hospodští-provozovatelé hospody Na Louce i K1 jsou nájemci v univerzitních prostorech. S podmínkami nájmu – konkrétně s tím, že budou točit sortiment B. Budvaru – nemá ani jeden z nich problém. Pokud by tomu bylo opačně, s velkou pravděpodobností už by měly hospody nové provozovatele, protože jde o lukrativní místa.

   Dodám, že ani jedna z provozoven nemá dlouhodobější preferenci nebo spolupráci s konkrétním pivovarem a značek se tam za léta vystřídalo nepočítaně. Při jednání se zástupci Budvaru měli oba provozovatelé starost o jedno jediné – nákupní cenu piva. Ta je naprosto srovnatelná s dosavadním sortimentem. Jen dodám, že oběma (třem) stranám jde o to, aby lidé chodili a pivo se točilo, takže možnost dalších akcí, slev, výhod je otevřená a záleží jen na iniciativě provozovatelů.

   Kdo navrhl iniciovat jednání s Budvarem (a v obecné rovině s dalšími partnery univerzity: ČSOB, E.ON, ČP) – kancléř či vnější vztahy / marketing. Spolupráci s Budvarem s finančním plněním v řádu statisíců ročně (a dalšími benefity – univerzitní minipivovar, obor Biotechnologie viz článek) schvalovalo vedení univerzity.

  • Kuba Vondruška

   ahoj po dobrém pivu truchlící,
   jak už psal Jiří, schvalovalo to vedení univerzity. Senát byl sice informován o té “příjmové” stránce smlouvy – tj. že univerzita dohodla spolupráci na jejímž základě si vylepší rozpočet, o ničem ovšem nehlasoval – nepatří to do jeho pravomoci. Navíc to, že to znamená monopol pro Budvar v kampusu, nám sice mohlo dojít, ale nikde to nebylo přímo řečeno a z nás nikoho nenapadlo se na to zeptat. Stejně šlo pouze o informaci a nic bychom s tím neudělali i kdyby třeba senát chtěl.

 • Petr

  Třeba se to naučíme pít 😉

  • Jirka Váňa

   Petře, třeba ano, pokud ne, dalších možností je v Budějovicích nepočítaně…
   Jen dodám pro odlehčení – z průzkumů, které se pivovary nechávají zpracovávat, vypadávají hodně zajímavé údaje. Třeba to, že drtivá většina konzumentů není při testech schopna poznat rozdíl mezi “desítkou” a “dvanáctkou”, velká řada pak rozdíly mezi pivy jednotlivých pivovarů. Takže ono je to dost často jen o pocitu 😉

  • Terka

   A o ten pocit právě spoustě lidem jde. Češi prostě nemají rádi, když jim někdo něco nutí a už vůbec ne, když se to týká piva! 🙂 Takovej tah zákonitě musel strhnout vlnu nevole, jakkoliv je tahle spolupráce pro univerzitu prospěšná.

  • Jirka Váňa

   Terko, pokud si mám vybrat mezi lacinou popularitou ve stylu nic neřešme, protože výběr piv ve dvou hospodách v kampusu je pro univerzitu naprosto stěžejní věc, a silným partnerem univerzity, díky kterému můžeme vytvořit v budoucnu nový obor, univerzitní minipivovar, získáváme prestiž a konečně i ty finance, kterých není vůbec málo, tak je volba naprosto jasná. A klidně budu kvůli tomu nepopulární pitomec z rektorátu. 😉