V novém roce…bude to zas o muzice

MuzikaStejně jako tomu bylo doposud, i v následujícím roce 2014 pro vás budeme na Svrapu sledovat všemožné kulturní a hudební dění. Abyste byli vždy v obraze a věděli, co se ve vašem studentském městě děje, budeme pro vás psát pozvánky, reportáže, recenze a možná přijdou i rozhovory. A předpokládám, že vás občas obohatíme i o hudební novinky ze světa, ať nejsme tak úzkoprsí a jednostranně budějovicky zaměření. A protože se angažuji v téhle oblasti především a protože se blíží nový rok, přichystala jsem pro vás několik hudebních lákadel pro rok 2014.

Trochu netradičně zabrousím do poněkud vzdálenějších míst místně i časově, a to ze zcela jednoduchého důvodu. Ač jsem se snažila sebevíc, v lednových programech budějovických klubů jsem nenašla nic, co by nějak zásadně upoutalo moji pozornost a o čem bych vám chtěla napsat. Snad kromě koncertu oblíbené přírodovědecké kapely Mons pubis, který se chystá na středu 22.1. v Hammond café.

Proto jsem se rozhodla přeskočit pár měsíců a podívat se na zoubek letním festivalům. Když se to vezme kolem a kolem, ono to není až tak od věci. Většina velkých letních festivalů už zahájila předprodej lístků na nový ročník. A nutno dodat, že se po nich jen zaprášilo. Není divu. První várka vstupenek je většinou za velice rozumnou cenu. Třeba na Sázavafest jste mohli sehnat lístek za pouhých 450 Kč. Pravdou ale je, že tak trochu kupujete zajíce v pytli, protože první jména kapel organizátoři většinou oznamují až po té, co spustí předprodej. Ale je to šikovný tah, co zabírá.

Každopádně doba od spuštění prodeje lístků pokročila, a tak jsme se dočkali i nějakých těch prvních jmen. Colours of Ostrava oznámila účast nejúspěšnější elektro kapely současnosti MGMT. Sázavafest zatím staví line-up na českých stálicích. Účast potvrdil Dan Bárta, Monkey Business nebo třeba Mňága a Žďorp. Bažant Pohoda láká na koncert německé elektronické legendy Kraftwerk a její velkolepou 3D show. Královehradecký Rock for People si schovává svoje esa v rukávu až na přelom roku. A abych se tak moc nevzdalovala z našeho jihočeského kraje, tak přidávám i pozvánku na Budějovický majáles. A co bych vám k tomu povídala. Oni si ho organizátoři okomentují sami. Tady je jejich vánoční video.

Vždycky říkám, že i když právě prožíváte období temna (jako třeba teď spousta studentů vysokých škol, kde řádí zkouškové), důležité je mít se pořád na co těšit. Takže i když jsou festivaly ještě daleko, můžeme se na ně aspoň těšit a dál sledovat, koho nám pořadatelé přihodí na svoje festivalové menu.

Tak vám, naši milí čtenáři, do nového roku přeji hodně štěstí, zdraví a hlavně dobré muziky!