V pátek odstartuje v Karlových Varech 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu

mffFilmový svátek, největší kulturní událost ve střední Evropě a jeden z nejstarších filmových festivalů vůbec, to je mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Jako každý rok, i letos uvede festival přes 200 snímků z celého světa, dále zajímavé retrospektivy a díla výjimečných světových tvůrců. Hvězdnou návštěvou letošního 49. ročníku bude Mel Gibson. Festival začne v pátek 4.7 a potrvá až do 12.7.

 

Léto je tady a s ním i festivaly všeho druhu. Hudba, filmy, divadlo, stačí si jen vybrat. Ale to je právě to, jak si z té přehršle možností vybrat? A jak se potom orientovat v programu? U hudebních festivalů mi to nedělá nejmenší problém. Dalo by se říct, že vybírat si hudební festival je pro mě denní chleba. A ani v programu se většinou neztrácím. Jednoduše si projedu line-up a vím, na co chci jít.

Ale filmové festivaly, to je něco jiného.  Co se filmů týče, nejsem sice žádný velký znalec, ale taky ne úplný ignorant. V dobách kdy ještě vycházel Premiere, jsem byla dokonce stálým odběratelem 🙂 . Na filmový festival jsem se ale zatím nikdy nepodívala. Už několik let se do těch neprobádaných vod odhodlávám proniknout, ale pokaždé mě odradí změť představení, vysílání, diskuzí, workshopů a bůh ví čeho ještě. Zkrátka jsem se v programu nikdy nedokázala zorientovat. Letos ale nebudu líná a tím programem se prokoušu 🙂 . A když už, tak už, nač troškařit. Vybrala jsem si rovnou MFF Karlovy Vary.

Nejprve něco málo o festivalu. Karlovarský festival je akreditovaný organizací FIAPF v kategorii soutěžních festivalů. Vedle MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu tak patří mezi ty nejprestižnější filmové festivaly. Každoročně přináší bohatý program, kam patří soutěže několika kategorií, tematické přehlídky, retrospektivy či pocty. Největší pozornost je věnována Hlavní soutěži, kam jsou vybrány celovečerní snímky natočené v minulém roce a neuvedené v soutěži jiného festivalu.

Taháků na letošní ročník je celá řada. Za aktuální světové snímky můžu jmenovat například film Zázraky italské režisérky Alice Rohrwacher, který si z festivalu v Cannes odnesl Velkou cenu, dále ruské drama Leviatan od Andreje Zvjaginceva nebo film asijského filmaře Bong Joon-ho Snowpiercer zpracovaného na motivy známého francouzského komiksu. Hvězdným hostem pro letošní ročník bude herec, režisér a producent Mel Gibson. Cenu za celoživotní přínos převezme Zdeněk Svěrák a jako třetí digitálně restaurovaný český snímek bude uvedena kultovní adaptace knihy Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky.

Tento skromný výčet je skutečně jen zlomek všeho dění na karlovarském festivalu. Celý program si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách: www.kviff.com. Věřím, že vás v něm zaujme ještě mnoho dalšího. Já jdu taky hledat 🙂