Veganský raut se sdružením Hlasy zvířat

vega6

Veganský piknik.

Českobudějovický kolektiv Hlasy zvířat Vás srdečně zve v neděli 1. února 2015 od 15:00 hod na Veganský raut (Shisha bar, ulice Česká 30, České Budějovice, více info najdete zde.). Čeká Vás ochutnávka veganských jídel, setkání s novými lidmi a přátelská pohodová atmosféra. Přijďte posedět, pobavit se a zkusit něco nového.

Sdružení Hlasy zvířat je kolektiv aktivistů hájících práva zvířat, propagujících veganství, pořádajících tématické akce, pikniky happeningy… (což se dočtete i na jejich blogu). Jejich stánek s veganskou ochutnávkou jste mohli navštívit v rámci Zdravého dne při Vítání prváků JU.

Protest proti cirkusům se zvířaty.

Protest proti cirkusům se zvířaty.

Občas je zahlédnete před cirkusy rozdávat informační letáčky a omalovánky pro děti s anti-cirkusovou tématikou. Nebo narazíte na pozvánku na některou jimi pořádanou akci, jakou byl např. podzimní Veg Fest! s přednáškou, promítáním, rautem a vystoupením hned několika kapel. Ale kdo vlastně jsou a o co se to tu v dnešní hektické a (přiznejme si i dosti sobecké) době vůbec snaží? Proč dobrovolně věnují svůj volný čas, peníze a energii nám?

Světový den hospodářských zvířat.

Světový den hospodářských zvířat.

Na první otázku je vlastně velmi jednoduchá odpověď – jsou to úplně stejní lidé jako vy nebo já. Najdete mezi nimi studenty i pracující, snílky i tvrdé realisty, tolerantní „pohodáře“ i neústupné bojovníky. Jsou to různí lidé, různých povah, názorů, životních cest a cílů. Mají své starosti i radosti, obavy i sny… Ovšem něco mají přece jen společného. A to úctu k životu a ochotu pro tuto hodnotu i něco udělat. Druhá odpověď už nebude tak snadná. Jak již ta první možná napověděla, různí lidé s různými cestami asi těžko budou mít úplně stejné cíle (natož způsoby, jak jich dosáhnout). Přesto si dovolím zkusit nastínit aspoň 3 základní, s kterými se setkáte nejčastěji.

Uctění památky ve Světový den hospodářských zvířat.

Uctění památky ve Světový den hospodářských zvířat.

1. Etika aneb neubližuji, když nemusím
Většina vegetariánů/veganů na prvním místě uvádí jako důvod změny své stravy (přesněji životního stylu) právě etiku. Uvědomili si, že ve své podstatě mají rádi zvířata a nechtějí jim ubližovat nebo je zabíjet, když to není nezbytně nutné. A že mezi psem a prasetem není v etickém kontextu absolutně žádný rozdíl. Přesto jsme z prvních udělali domácí mazlíčky, členy rodiny a přiznali jim právo na kvalitní dlouhý život. A druhé jsme vytlačili na okraj našeho zájmu, odstřihli je od jakéhokoliv soucitu, dali jim status pouhých věcí, spotřebního zboží a zavřeli je za zdi velkochovů. Jejich celoživotní trápení pak končí na jatkách, odkud když náhodou unikne video, tak se většina lidí nedokáže ani dodívat do konce (veřejné promítání dokumentu Pozemšťané/Earthlings 2005).

vega4

Přednáška s ochutnávkou o vánočních tradicích, zdraví a alternativách.

2. Zdraví – někdy jako cíl, jindy jako bonus
Že to jde i bez masa (zdravě, chutně, plnohodnotně) už dnes snad nikdo nepochybuje (viz. Světová zdravotnická organizace, Česká pediatrická společnost, Společnost pro výživu aj.). S čistě rostlinnou stravou (bez masa, mléka a vajec) ale hlasů proti přibývá. A některé připomínky jsou skutečně na místě. Např. nutnost alespoň základních znalostí o živinách a jejích zdrojích a sledování svého jídelníčku minimálně po dobu, než se nové stravovací návyky dostatečně vžijí a stanou se samozřejmostí.

Otázkou je, jestli by mělo být tohle doporučení specifikem stravy čistě rostlinné, jestli by spíš nemělo být doporučením stravy každé. Když se zběžně rozhlédnu kolem sebe, vzpomenu na některé diskuze o stravě, mám pocit, že by tak našemu vytíženému zdravotnictví ubylo nemálo pacientů.Nicméně že to jde i na čistě rostlinné stravě (s několika „ale“ a „pozor na“), se již také musí počítat – http://soucitne.cz/techto-10-vyznamnych-odbornych-instituci-schvaluje-veganstvi). A že jsou reální lidé lepší než kupa studií? Jistě – http://www.vegan-fighter.com/cz-vegan-galerie.html. A víte co je ještě lepší? Osobní zkušenost. Vyzkoušejte zdravotní přínosy vyvážené rostlinné stravy, pro které volí tento jídelníček lékaři, vrcholoví sportovci i celé rodiny.

3. Ekologie – pro nás, pro ty druhé i pro ty po nás
Světová Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) uvádí jako jednu z hlavních příčin těch nejvážnějších problémů životního prostředí právě intenzivní chovy. Obrovská spotřeba potravy pro výkrm a jen zlomek zisku v podobě masa, mléka a vajec (téměř miliarda lidí umírá hlady), další gigantická spotřeba vody (více než miliarda lidí nemá přístup k pitné vodě) a nezměrné znečištění. Podle Organizace spojených národů (OSN) je nejvýznamnějším znečišťovatelem planety a zároveň největším zdrojem skleníkových plynů právě živočišná výroba. Je bláhové si myslet, že přechodem na mnohonásobně méně náročnou rostlinnou stravu odstraníme hladomor a spasíme svět, ale rozhodně výrazně snížíme svou ekologickou stopu, ušetříme cenné zdroje a zničíme zase o něco méně, což není vůbec špatný osobní přínos.

Veřejné promítání filmu Pozemšťané.

Veřejné promítání filmu Pozemšťané.

Předání těchto informací (i mnohých dalších, např. vivisekce, cirkusy, kožešinový průmysl…), které jsou tak pečlivě skrývány a tak ochotně přehlíženy, dalším lidem je jedním z hlavních cílů sdružení Hlasy zvířat. Jak potom lidé s takovými informacemi naloží je samozřejmě na nich. Ale je dobré mít k takovému rozhodnutí (s dalekosáhlými dopady) objektivní informace. Čili ne jen mainstreamové reklamy s veselými kravičkami, ale i trochu té strohé reality a nějakou tu ukázku, jak z toho (v případě zájmu) ven (http://otevrioci.cz/wp-content/uploads/2014/04/veganstvi_soucitna_volba.pdf).

AUTOR: Sdružení Hlasy zvířat