Vidět neviditelné

logo výstavy“Nikomu neříkejte, co jste tady viděla.” Tak touhle větou se se mnou rozloučili na výstavě “Neviditelná”, která nyní probíhá na Novoměstské radnici v Praze. Ač by se to mohlo zdát přinejmenším podezřelé, mysleli to dobře – připravila bych další potenciální návštěvníky o zážitek a překvapení. Jak ale za těchto podmínek napsat o výstavě článek?

Zavzpomínejte, co jste se na základní škole učili o takové absolutní tmě. Tak přesně tam se celá výstava odehrává. Na zrak v následující hodince zapomeňte. Nezbude vám totiž nic jiného, než mít slepou důvěru k vašemu průvodci 🙂

Neviditelná výstava Praha je součástí Invisible Exhibition Franchise System, podobné výstavy můžete najít i v Budapešti nebo Varšavě. Ta česká se nachází v pražské Novoměstské radnici a měla by tam vydržet minimálně do konce roku 2016. Vzhledem k tomu, že se jedná o čistě komerční záležitost, vše bude záležet především na zájmu veřejnosti.viditelná část Výstavy
Při čekání na prohlídku, nebo po jejím skončení, můžete navštívit její “světlou část”, kde se nachází mnoho vysvětlujících textů, hraček i pomůcek pro denní život nevidomých. Pochopitelně je vše k osahání a vyzkoušení, žádné prosklené vitríny rozhodně nečekejte.

Měla jsem to štěstí, že jsem v daný čas byla na prohlídku sama, čili jsem měla takovou malou soukromou lekci, což, musím sobecky přiznat, mi velmi vyhovovalo – nikdo se mi nepletl pod nohy, nerušil mne, nehnal ani nezdržoval.

Prý, “prostě je jenom pozvěte, ať přijdou”. Takže, milí SVRAPčtenáři, až budete mít cestu do Prahy, vzpomeňte si na Neviditelnou výstavu, vystupte na Karlově náměstí a investujte hodinu času a 150 Kč. Očima sice nic neuvidíte, ale ono občas stojí za to se pod odborným vedením dívat rukama, ušima, nebo nosem.

Více informací najdete na neviditelna.cz nebo https://www.facebook.com/neviditelnavystava

Zdroj fotek: Facebooková stránka Výstavy.