Vítej na Jihočeské univerzitě, vítej na SVRAPu!

Ať už jsi na SVRAPu i na vysoké škole prvně nebo jsi ostřílený mazák, vítej.  Pokud chceš být v obraze a dozvědět se o připravovaných novinkách, které univerzita chystá, chceš pomoci v začátcích svého studia na vysoké škole s orientací, zajímají Tě tipy na strávení volného času v Českých Budějovicích anebo chceš dokonce vyjádřit svůj názor na univerzitu, kulturu a vůbec cokoliv, co se studentského života týká, jsi tu správně. Nejenom pro naše prváky připravil SVRAP velmi stručného průvodce světem Jihočeské univerzity. Vítejte na JU, vítejte na SVRAPu!

 

Na úvod něco málo nudné evoluční teorie o původu a vývoji SVRAPu

vojta-na-svrap-199x300

To se takhle jednoho zimního dne léta páně 2013 náš duchovní otec a zakladatel Vojtěch Študent oholil a hledíc do zrcadla si najednou uvědomil, že je trošku podobný Marku Zuckerbergerovi. Druhý den si hned po ránu nechal zaregistrovat doménu SVRAP.cz aneb Studentský Vysoce Rozpolcený Akademický Portál. Jak už to v podobných případech bývá, následně už šlo všechno jako po másle. Tvorba stránek, grafika (velký dík našemu adminovi a Žíže), redakce, plnění… SVRAP.cz samozřejmě není dokonalý, ale je vytvořen s cílem bavit se jeho tvorbou, bavit jeho čtenáře a snad i s nemalou ambicí zatáhnout studenty JU do dění na univerzitě. Pokud na něm najdete cenné informace, zábavu, inspiraci a rozhodně ne v poslední řadě i prostor pro vyjádření svého názoru či publikování své tvorby, jeho cíl bude splněn. Jen v takovém případě to bude portál nás všech…

Pokud máte zájem zapojit se do plnění SVRAPu, kontaktujte prosím redakci na [email protected]. Můžete nás také sledovat na knize ksichtů https://www.facebook.com/SVRAP.cz

 

Rektor, děkan, proděkan, kvestor, prorektor, kancléř – kdo se v tom má vyznat?

Pokud jsi na vysoké škole prvně a jde ti z toho hlava kolem, vůbec se nemusíš za nic stydět. Věz, že rozhodně nejsi sám a i věkem protřelí studenti s tím mají občas problém. Začneme tedy od míst nejvyšších. Hlavou celého univerzity je rektor. Tím je v současnosti prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc. Dalo by se zjednodušeně použít přirovnání, že univerzita je náš malý stát, přičemž rektor je jeho voleným premiérem. Na všechno samozřejmě nestačí sám a proto má pod sebou „ministry“ za jednotlivé rezorty (věda a výzkum, zahraniční vztahy atd.), kterým se oficiálně říká prorektoři. K tomu samozřejmě, pokud budeme v této paralele pokračovat, přináleží státní správa reprezentovaná kvestorem, v našem případě správněji kvestorkou, která je zjednodušeně správkyní státní kasy, kancléřem, který je odpovědný za, řekněme provozní záležitosti, a armádou dalších úředníků.

O úroveň níž jsou pak jednotlivé fakulty, které se dají připodobnit ke krajům, které mají určitou autonomii, ale v klíčových otázkách jsou podřízeni vyšší úrovni, tj. univerzitě. Naše univerzita je územně rozdělená celkem na osm „krajů“, přičemž každý má v čele svého „hejtmana“, kterého nazýváme děkan (v jednom případě – Zdravotně sociální fakulty – to je paní děkanka).  I ti mají pochopitelně své spolupracovníky zodpovědné za jednotlivé oblasti, tedy proděkany a své krajské úředníky. Aby to nebylo úplně jednoduché, správce fakultní kasy a tedy ten zlý, který seškrtává výdaje a tvoří rozpočet fakulty se tituluje tajemník. Pokud tedy shrneme to nejdůležitější a odpovíme přímo na otázku, se kterou se je možné setkat častěji, než by bylo zdrávo, tak ano, rektor je výš, než děkan. Jihočeská univerzita má jednoho jediného rektora avšak celkem osm děkanů.

 

5. pád: Oslovujeme, voláme, titulujeme

Přicházíte-li přímo ze střední školy, patrně jste byli zvyklí titulovat své učitele „pane profesore“ nebo „paní profesorko“. Profesor byl pro Vás v zásadě synonymem slova učitel. Na vysoké škole už to tak ale nefunguje. Můžete se setkat s celou řadou titulů od inženýrů, přes magistry, doktory práv, medicíny i přírodních věd až po vyšší vědecko-akademické mety, kterými jsou docent a profesor. Pokud má někdo více titulů, oslovujeme ho tím vyšším. Tituly za jménem se při běžném kontaktu zaobírat nemusíte, podle pravidel etikety se při oslovování nepoužívají.

Když byste se náhodou ocitli tváří v tvář vysokému zástupci univerzity při oficiální příležitosti, můžete v případě rektora použít i oslovení Vaše Magnificence a v případě děkana Spectabilis. Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si zajímavý článek na téma oslovování Zdravím, posílám seminárku. Věděli jste například, že oslovení „dobrý den“ není v e-mailové komunikaci považováno za zdvořilé?

více o tom, co vše Vám SVRAP nabízí se můžete dozvědět zde

Kuba Vondruška