Vosím jedem proti rakovině

fosaPřemnožené vosy se bezpochyby staly jedním ze symbolů letošního léta. Receptáře nabízely nejrůznější vychytávky, jak se vos úspěšně zbavit, a zprávy o vosách v nejrůznějších médiích měly často až nádech absurdna. Dokládá to například „Žena bodnutá vosou“, která se objevila na TV Nova. Ta se rychle stala, společně s paní Zdenou zaklíněnou pod kořenem, terčem mnoha vtípků. Dokonce si na Facebooku vysloužila svou vlastní stránku, která se k dnešnímu dni pyšní 3 488 like. V návalu úsměvných i negativních zpráv jsem přemýšlela o tom, že na vosách přeci jen musí být něco pozitivního a prospěšného. A přece – vosí jed nám v budoucnu možná bude sloužit jako účinná zbraň v boji proti rakovině.

            Účinný toxin ve vosím jedu schopný likvidovat rakovinné buňky dostal název Polybia-MP1 podle svého původce, brazilské vosy Polybia paulista. Doposud se ale přesně nevědělo, jakým mechanismem tento toxin funguje. Práce publikovaná letos v září v časopise Biophysical Journal (Leite et al., 2015) vysvětluje, jak Polybia-MP1 působní na rozdílné membrány zdravých a rakovinných buněk.

            Membrány zdravých a rakovinných buněk se od sebe liší rozložením rozložením lipidů. Zatímco u zdravých buněk je vnitřní vrstva tvořená fosfolipidy, které zahrnují fosfatidylserin a fosfatidylethanolamin, rakovinné buňky mají tyto dva fosfolipidy i ve vrstvě vnější. Právě přítomnost fosfatidylserinu a fosfatidylethanolaminu umožňuje vosímu toxinu Polybia-MP1 navázat se na membránu rakovinné buňky. Tím dojde ke změně permeability a vzniklými póry mohou z buňky uniknout životně důležité molekuly jako například RNA. Rakovinné buňky tak umírají, zatímco zdravé zůstávají nepoškozené. Geniální, že?

            Léto už je za námi a spolu s ním i naše slavné přemnožené vosy. Tak až se nám zas za rok budou topit v pivě a do krve si budeme škrábat vosí bodance, můžeme se aspoň uklidňovat tím, že jednou snad díky nim budeme léčit rakovinu. A kromě toho taky za den spořádají spousty otravných much . . . 🙂

Jarmila Krásová

zdroje: Leite, Natália Bueno, et al. “PE and PS Lipids Synergistically Enhance Membrane Poration by a Peptide with Anticancer Properties.” Biophysical journal 109.5 (2015): 936-947.

Autor fotografie:  Mario Palma, Sao Paulo State University