Vychází nová mapa Jůzit aneb Prozkoumej město jako Budějčák!

prochazkyPřed necelým rokem jste se na našich stránkách mohli dočíst o praktických USE-IT mapkách Českých Budějovic a Českého Krumlova. Netradičně pojatému průvodci pro všechny mladé cestovatele nedávno pořídili tvůrci map mladšího brášku. Tentokrát se jedná o mapu Budějovic, která se snaží přiblížit město formou procházek. Na výběr jsou hned tři okruhy: po památkách, podél řeky nebo za pivem.

Síť map USE-IT už přes čtyřicet let proplétá evropská města v duchu cestování a poznávání,  Českou republiku nevyjímaje. Svoji USE-IT mapku u nás má vedle Budějovic Praha, Brno, Ostrava a nově také Plzeň. Pokud se chcete dozvědět víc, mrkněte na náš článek „Buď jak Budějčák,“ hlásá čerstvě vydaná USE-IT mapa Českých Budějovic a Českého Krumlova.

Abych alespoň trošku přiblížila, o co se vlastně jedná, tady je příklad: Představte si, že jedete za kamarádem do města, které vůbec neznáte, a tak ho požádáte, aby vás nějak zasvětil. Na to konto vám nakreslí plánek města a přidá pár informací o tom, kde se dobře a levně najíte, co určitě musíte vidět a navrch, kde se večer sejdete v hospodě. No a tak nějak vypadají mapy USE-IT. Tohle je samozřejmě hodně zjednodušená verze a je jasné, že za vznikem map stojí spousta práce, ale pro vaši představu to snad stačí 🙂 USE-IT mapy jsou zkrátka neformální praktické příručky pro mladé cestovatele, které je dobré mít při ruce, když chcete poznat město očima místních.

USE-IT mapy Českých Budějovic pěkně pohromadě.

USE-IT mapy Českých Budějovic pěkně pohromadě.

Nový počin neziskové organizace Jůzit o.s. nazvaný Prozkoumej město jako Budějčák je něco jako volné pokračování USE-IT mapy Českých Budějovic a Českého Krumlova a je koncipovaný jako jednoduchý plánek s vyznačenými trasami procházek. Návštěvníci Budějovic tak mohou snadno a rychle nakouknout pod pokličku místních zvyků a zkusit si na vlastní kůži, jak v Budějovicích vypadá každodenní život mladých lidí. Mapka procházek byla vydaná ve třech jazycích – češtině, angličtině a němčině – a sehnat ji můžete stejně jako další USE-IT mapy například v městském infocentru. V dnešní technické době by to bez mobilní aplikace rozhodně nešlo, takže i ta je pro vás přichystaná zde: https://play.google.com/store/apps/details…

Jak už jsem psala, v nabídce jsou tři trasy procházek, pro přehlednost barevně oddělené, které vás provedou po styčných bodech Budějovic tak, abyste nevynechali nic, co stojí za vidění nebo za ochutnání. Červená trasa je věnována památkám a kulturně-historickým krásám města. Oranžová trasa je víc než procházka spíš menší výlet podél řeky končící až na Hluboké. A protože vede podél řeky a najdete v ní tipy na koupací zastávky, tuhle trasu bych doporučovala absolvovat v létě. No a poslední a nejdůležitější trasa, která je označená modrou barvou, vás zavede na pivo 🙂 Kromě Budvaru, který v seznamu nesmí chybět, se trasa pivní procházky věnuje především místním minipivovarům.

Obě USE-IT mapky jsou určeny především návštěvníkům Budějovic, ale zajímavé informace v nich nepochybně najdou i místní.

Text: Terka Vlasatá