Vyhlašuju boj!

… špatně používaným podprsenkám.

Podprsenka jako taková je moc fajn vynález, na tom bychom se mohli shodnout. Holky jsou rády, že nemají lajdáky, kluci jsou rádi, že holky nemají lajdáky, zároveň se však kluci rádi ztotožňují s větou pana doktora z filmu Vesničko má, středisková, kdy se vyjadřuje k tématu holek chodících bez podprsenek: „To je hezká móda, viď. Já jsem rád, že už to dorazilo i k nám na venkov.“

Podprsenka je v naší kultuře pro většinu žen samozřejmou částí spodního prádla. Jak její místo a roli správně pojmout už tak jednoduchá věc není. Mnoho holek, dívek a žen často vypadá, jako kdyby neměly doma zrcadlo, nebo kdyby neměly oči. Zná někdo odpověď na otázku PROČ tak často jsou na ulicích vidět holky s v horším případě zežmolkovanou, sepranou, nebo dokonce překroucenou podprsenkou vylézající zpod vrchního oblečení? Vždyť tím v podstatě říkají pouze: „Je mi vlastně jedno, jak vypadám.“

Zdá se, jako by tyto ženy neporozuměly významu triček, tílek a šatů bez ramínek, na špagetových ramínkách, s jedním odhaleným ramenem, nebo s vykrojenými zády. Vždyť takové typy oblečení mají své majitelce udělat pěkně odhalený dekolt, ramena a záda. Proč si to kazit něčím, jako je podprsenka, když je dnes tolik způsobů, jak takovým módním prohřeškům předejít?

Nejprve si pár těchto prohřešků názorně ukážeme a následně si představíme možnosti, jak jim předcházet.

celá podprsenka leze zpod oblečení

celá podprsenka leze zpod oblečení

Průšvih č. 1: celá podprsenka leze zpod oblečení

K takové situaci dochází v případě tílek a šatů, pod která se při výrobě zkrátka s podprsenkou nepočítalo. Ač nositelka nezpředu nemusí vidět nic, ti, kteří se na ni dívají zezadu mají naservírováno něco, co snad ani nechtěli. V případě uvedeném na obrázku se navíc jedná o tílko zavazovací za krkem a to už slečna prostě neokecá…

dvojitá ramínka

dvojitá ramínka

Průšvih č. 2: dvojitá ramínka

Velice častý jev, a ačkoli zde ramínka nebývají úplně tak do očí bijící jako u topů bez ramínek, přesto tam nemají co dělat. Tím spíš, pokud mají zcela jinou barvu než tílko, neřkuli je vidět i zadní zapínání. Dvojitá ramínka ve stejné barvě na sobě či těsně vedle sebe lze považovat za „nejmenší zlo“ a projev jakési snahy.

ramínka v širokém výstřihu

ramínka v širokém výstřihu

Průšvih č. 3: ramínka v širokém výstřihu

Mluvíme o ramínkách, která vynikají pod oblečením, které má široký výstřih odhalující dekolt a ramena, nebo oblečení, které ramena a ruce vůbec nezakrývá.V takovém případě nositelka opět pouze sama sobě zcela zbytečně ubližuje, když nenechá odvážnější střih oblečení na holém těle vyniknout tak, jak by si zasloužil.

ramínka na „vykrojených zádech“

ramínka na „vykrojených zádech“

Průšvih č. 4: ramínka na „vykrojených zádech“

Bohužel velice častá situace – žena zepředu žádný nedostatek vidět nemusí, ovšem zezadu jí, opět zcela zbytečně, vylézají ramínka. A stejně jako v ostatních případech, ani zde neplatí teze, že to zas tak moc nevadí, pokud barva ramínek ladí se zbytkem oblečení, nebo třeba s lakem na nehty (jak mi nedávno vysvětlovala moje kamarádka :-)

A nyní několik slíbených řešení, kterými lze nepěkně vypadající a celkový dojem kazící ramínka od podprsenky odstranit.

1. zkrátka nosit oblečení, ze kterého podprsenka nevylézá
2. nosit podprsenku bez ramínek
3. přizpůsobit ramínka od podprsenky konkrétnímu oblečení
4. pořídit si tzv. neviditelnou podprsenku
5. podprsenku nenosit
6. pořídit si sponu na pevná ramínka
7. nosit podprsenku s gelovými ramínky

A hlavně: když se oblékám a než někam jdu, podívám se do zrcadla, když nemám zrcadlo, tak do skla v knihovničce, a když nemám ani to, tak klidně požádám o kontrolu spolubydlící.

Nyní si uvedené možnosti práce s ramínky stručně rozebereme.

podprsenka  bez ramínek

podprsenka bez ramínek

Řešení č. 1 – K tomu snad není co dodávat. Jasně, že se stane, hlavně u širšího výstřihu, že ramínko občas vyleze, ale to se dá ještě zkousnout.

Řešení č. 2 – Speciálním druhem je podprsenka bez ramínek. Rovnou ji tak koupíte a ona je připravena držet bez další pomoci. Ideální pod šaty a tílka, jejichž střihy končí lehce pod podpažím.

odepínací

odepínací

Řešení č. 3  Další možnou variantou jsou podprsenky s odepínacími variabilními ramínky v několika délkách. Ty umožňují dobře vypadat těm ženám, které si nechtějí vybrat žádnou z dalších možností. Zcela jednoduše tak vznikne podprsenka, která se přizpůsobí konkrétnímu oblečení, bezpečně se pod něj vejde a nekazí tak výsledný dojem. Žena i její okolí si tak můžou užívat pěkně odhalená záda, nebo třeba jedno rameno. Sem patří i výše uvedená možnost spony, která ramínka v požadovaném místě secvakne.

beup-300x136Řešení č. 4 – S „Be up“, nalepovacími, silikonovými a dalšími podprsenkami v tomto stylu vlastní zkušenosti nemám. Ve zkratce se jedná o materiál, který si aplikujete pouze na místo, kde ho potřebujete, tedy žádná ramínka ani zapínání. Ideální pro oblečení odhalující záda.

Řešení č. 5.  Jestliže jste, milé dámy, připraveny skousnout připomínky typu„Tobě je zima, co“, tak směle do toho. Učiníte tak šťastným nejednoho muže (vyjma toho vašeho ;-) .

sepnutí

sepnutí

Řešení č. 6 – Naprosto jednoduché a velice efektivní řešení pro ramínka vylézající zpod oblečení s vykrojenými zády. Spony mají různý tvar, ve výsledku nejsou vidět a jsou technicky i finančně běžně dostupné za pár korun.

Řešení č. 7. – Gelová ramínka jsou opravdu krajní variantou. Vidět jsou a hezky to nevypadá. Přesto je však lze považovat za snahu, která se cení.

promena-300x117Dalším problémem spadajícím pod toto téma je výběr správné velikosti podprsenky. Často vidím ženy, kterým odstávají košíčky, nad košíčky se jim dělají boule, nebo mají zapínání vytažené až někam k lopatkám. Vězte, že zde neplatí přímá úměrnost, že čím více podprsenku stáhnu, tím lépe bude plnit svoji funkci. To by ale bylo na další článek, a tak si to pro tentokrát odpustím. Co taková správně zvolená velikost podprsenky dokáže, se můžete na obrázku přesvědčit sami.

Abych jen tak nepoučovala, zamyslela jsem se nad tím, proč vlastně tak často dochází k módním prohřeškům tohoto druhu. Představte si, že jste dospívající holka, puberťačka. V tomhle období je všechno kolem prsou a podprsenek téměř tabu. Pomalu rostoucí prsa bolí a nevypadají nic moc, ale podprsenka na to snad ještě více upozorní, je to dilema. Nákup první podprsenky se řadí co do významnosti vedle první menstruace, prvního sexu nebo prvního alkoholového opojení (minimálně se to vždycky před někým tají :-) . Jenže. Toto období je časově omezené a z fáze „hlavně se mi nikdo nedívejte na prsa a neupozorňujte na to, že už mám podprsenku“ dívka přechází rovnou do fáze „mrkejte všichni na to, jak už jsem velká a jakou mám fešnou podprdu“. A v této fázi, zřejmě, tkví onen průšvih. Spousta holek tady buď zamrzne, nebo to prostě přestane řešit a na svém přístupu už dále nic nemění. Fáze „chci, aby bylo vidět, že si na sobě dávám záležet“ tak pro ně navždy zůstane uzamčenou komnatou.

Eva Křenková

Za pomoc s ilustračními fotografiemi děkuji své sestře Pavlíně.

fotky spona na ramínka, různě nastavitelná ramínka, různé velikosti podprsenky a titulní obrázek: spravnapodprsenka.cz
fotka s be-up podprsenkou: be-up.cz

  • Barbora

    Evi, Tvůj článek mě rozesmál tak na týden dopředu! Samozřejmě stylem, nikoli tématem. Shodou okolností jsme s kolegyněmi něco podobného řešily tento týden také. Obvykle styl oblékání kritizuji nerada – jednak je pro mě důležitější předpokládané pohodlí oblečených, jednak se sama jistě oblékám dost nevkusně. Ale tato paní byla nepřehlédnutelná. Věk něco mezi 25-35, mírná nadváha a lososové volné triko, zavázané za krkem, se zcela odhalenými zády. Bohužel paní měla (kromě dvou neopálených pruhů) také zašedlou, silonovou podprsenku, která se navíc dost nepěkně zařezávala do kůže (ošklivě řečeno jí v některých místech podprsenku překrývaly špeky). Rádoby velká dáma se nesla, celá restaurace se po ní otáčela a ona si zřejmě myslela, že je sexy, nevím. Kladly jsme si otázku, proč jí kamarádka neřekne, že jí to příliš nesluší. Když se kamarádka potom zvedla, pochopily jsme – průšvih č. 4 (s tím, že byla vidět i spodní část podprsenky). Takže si asi takhle holky vzaly vyvětrat podprdy spolu či co. Každopádně doufám, že pokud by se mi někdy něco takového v pomatení smyslů stalo, mé okolí mě na to upozorní! A ještě dodatek k tématu – o nakupování podprsenek v Čechách bych taky mohla napsat román na pokračování…

  • Evča Křenková

    Ahoj, Baru, díky za komentář. Zážitek podobný tomu, jaký popisuješ, mne k napsání článku inspiroval. Když jsem pak článek psala, trochu jsem přemýšlela nad tím, zda ho vůbec chci psát, zda vůbec chci řešit něco tak povrchního jako je oblékání, ale rozhodla jsem se, že vlastně chci. Nechci úplně kritizovat co má kdo na sobě, jestli je červená lepší než zelená, nebo Triola lepší než Triumph. Z velké části tvoří můj šatník věci ze second-handů, výprodejů s 90% slevami, nebo prostě dědím oblečení po známých (a jsem na to pyšná . Ale téma nošení podprsenek je pro mne trochu něco jiného. Tady stačí k “vypadání dobře” tak málo, někdy je to, co můžeme vidět, totiž skutečně za hranicí vkusu. A tak jsem si řekla, že bych takovým článkem mohla některé lehce nakopnout k přemýšlení.
    P.S. Myslím si, že Ty se oblékáš moc pěkně.

  • Dušan Brodský