Výprava za velkým dobrodruštvím na exotický ostrov Taiwan aneb nejkrásněji prožité letní prázdniny v mém životě :)

plazOdjakživa jsem měla ráda cestování a letní prázdniny jsem vždy strávila mimo domov, ať už na mé milované Moravě u rodiny, nebo za hranicemi Česka. Nikdy mě však nenapadlo, že se podívám do tak krásné země, jako je Taiwan.

 

 

cestaCo bylo mojí největší inspirací k vydání se do pro mě doposud nepoznaného koutu světa? V únoru 2014 jsem měla tu čest jako spoluorganizátorka multikulturního projektu pro ZŠ a SŠ „EDISON“, pod záštitou mezinárodní studentské organizace AIESEC, přivítat 4 zahraniční studenty u nás v Českých Budějovicích. Měsíc zasvěcený projektu a strávený s našimi stážisty mi v hlavě rozvířil myšlenku, abych se sama zúčastnila něčeho podobného v zahraničí, a tedy zažít to, co oni měli možnost prožít u nás v Česku. A tím to vlastně vše začalo. Pro mě největší exotiku představuje jihovýchodní Asie, a protože Taiwan nabízel velice pěkné projekty, má volba padla na něj.

Na Taiwan po dobu 90 dnů není potřeba mít vízum, takže jediné co jsem si musela zajistit, byly letenky a preventivní očkování proti břišnímu tyfu a žloutence typu A. Pak už jen zbývaly státnice a tradááá za mojí vysněnou odměnou v podobě prázdnin na Taiwanu. 🙂

souletTaiwan, neboli po domorodsku Farmosa (= krásný ostrov), je znamý dobrosrdečností svých obyvatel. Za celé dva měsíce se mi ani jednou nestalo, že by někdo nebyl milý, vstřícný a nápomocný. Všeobecně bych řekla, že Taiwanci žijí velice spokojený život, cítí se být nezávislou demokratickou zemí, i když oficiálně jí tak úplně bohužel nejsou. Je to vyspělá a rozmanitá země, plná krás a dobrého jídla! Místní zbožňují populární „night market“, který bych přirovnala k české večerní pouti, plné pochoutek, her a oblečení. Vlastně night market patří k jejich jediné pořádné zábavě. Alkohol není příliš v oblibě a bary či diskotéky už vůbec ne. Pokud nejste zrovna v hlavním městě Taipei, tak pro nás o tento tak samozřejmý druh zábavy jen tak nezavadíte. Pro Taiwan je typické, že na každém rohu můžete najít nějaké pouliční bistro, kde se levně a dobře najíte. Já osobně jsem toho ochutnala hodně, avšak mojí srdcovkou se stala „taiwanská zmrzlina“ v podobě nadrceného ledu, přelitého sladkým sirupem a dochuceného různými druhy sladkých fazolí a sladkostí. Farmosa je také známá pro svůj čaj, který je mimochodem luxusní! Nabízí se ho k ochutnání široké spektrum, což mě přivádí k věhlasnému „bubble tea“, který tomu českému nesahá ani po kotníky, to mi věřte! V každém stánku máte minimálně 30 možností a ochutnání stojí rozhodně za to! 🙂

studentiNáplní mé kulturní stáže byla organizace 3 denních anglických táborů pro taiwanské děti ve věku 7-15 let spolu s dalšími 9 stážisty z celého světa a týmem lidí z AIESEC. Myslím, že to byla velice dobrá volba. Za dva měsíce se z nás stala malá mezinárodní rodinka. Sdíleli jsme společně jednu koupelnu a třípokojový skromně zařízený byt v Hsinchu. Ohledně ubytování jsem si nedělala žádné velké naděje. Taiwanci bydlí skromně, to co pro nás Evropany představuje bežný standard, je zde už nadstandard. Jeden z největších kulturních šoků pro mě bylo místo, kde jsem měla strávit prvních pár dní. Byl to starý domek sloužící k ubytování stážistů, bylo tam strašné vedro, zdi pomalované, matrace ke spaní na zemi a čistotou to tam zrovna neoplývalo. Toaleta a koupelna byly venku spolu s velkým množstvím otravných komárů. Naštěstí naše početná skupina byla po několika dnech přestěhována. Každý jsme si koupili menší matraci na spaní a spokojeně jsme se zabydleli. Kupodivu po celou dobu našeho pobytu na tak malém prostoru jsme spolu dobře vycházeli.

domorodecBěhem každého kempu jsme měli svůj oddíl dětí a hráli s němi všelijaké hry, měli hodiny angličtiny a prezentovali naše země. Když si to teď vybavím, zažili jsme všichni společně spoustu legrace, děti byly zlaté a po prvním dnu nám přirostly k srdci. Neviděla jsem žádný velký rozdíl mezi českými a taiwanskými dětmi, všude je to téměř stejné, až na to, že taiwanské děti a mládež studují velice tvrdě. K populárním oborům patří především ty technické. Obdivovala jsem, jak některé z dětí perfektně ovládaly angličtinu. S jistotou bych řekla, že tyhle dny patřily k jednomu z mých nejlepších zažitků.

horyVolné dny jsme strávili cestovaním. Vždycky se nás pár domluvilo a někam jsme se vydali na výlet. Farmosa je sice malý ostrůvek, ale je tady toho spousta k vidění. Procestovala jsem ho téměr celý. Nejlepší dopravní prostředek představuje skútr, který si v každém městě můžete zapůjčit, není to žádná drahá záležitost. Na celém ostrově jsou velmi přijatelné ceny, téměř vše je zde levnější nebo stejně tak drahé jako v Česku. Každé větší městečko se pyšní svojí místní specialitou a laskominou. Na ostrově je spoustu krásných národních parků, kde můžete potkat sem tam opice, nějakého pavouka, motýla a spoustu rostlin včetně banánovníku. K tomu nejkrásnějšímu patří národní park Taroko, kde můžete vidět i vodopády. Na cestách jsem byla i u moře. Taiwan má pár opravdu krásných pláží, kde se i surfuje. Překvapující pro mne bylo, že moc Taiwanců neumí plavat, a když už se koupou, tak jedině oblečeni. Symbolem krásy je pro místní bílá pleť, proto se chrání před sluníčkem jak jen to jde, teploty se přes den pohybují kolem 36 stupňů Celsia, a kdybyste se, nedej Bože, přeci jen trochu opálili, bělicí pudr vše zamaskuje. Málem bych zapomněla, že Taiwan oplývá řadou buddhistických krásných chrámů, které Vás provází po celou dobu.

partaNavštívila jsem spoustu krásných míst a zažila mnoho nezapomenutelných zážitků, zdaleka se to vše nedá popsat v jediném článku. Během dvou měsíců jsem nastřádala nespočet fotek. Doteď mám problém vybrat pár nejlepších, které bych nechala vyvolat. Loučení pro nikoho z nás nebylo lehké a slza na konci taky ukápla. Neváhejte se i Vy vydat za svým vlastním dobrodružstvím, nebudete litovat! Jedno velké díky AIESEC České Budějovice za tuhle příležitost!:)

Lucie Danielowitzová