Wildpoldsried – Dopřejte si zelenou masáž aneb green side of Svrap

krajinaNetradičním typem na dovolenou může být vyspělá – bavorská vesnice jménem Wildpoldsried. Tato nevšední dovolená se začíná stávat obrovským hitem. Stovky turistů z různých koutů světa se sjíždějí na toto malé místo. Čím si je čistotná vesnička tolik získala? Tentokrát nejde o historické památky, hotely s bazény a jedinečné přírodní úkazy. Horlivé návštěvníky láká něco jiného. Vesnička je na první pohled velice půvabná a upravená. Nabízí však mnohem víc. Poskytuje nám pohled do budoucnosti. Zelená vesnice se stává inspirací celému světu. Pozornost si získala především díky investicím do tzv. zelené energie. Bojovníci za alternativní zdroje energie jásají.

Zrod odvážného nápadu. Zariskovalo se. Vyplatilo se.
Píše se rok 1997. Předmětem k řešení městské rady bylo přivedení peněz do místní pokladny. Hovořilo se o rozvinutí místního trhu, vybudování moderních technologií a zajištění efektivního hospodaření, což by následně vedlo k soběstačnosti Wildpoldsriedu. Tyto pokrokové a smělé nápady časem došly svého cíle. Přísun peněz do místní pokladny se začal zvyšovat.

Zelená energie = výhodná investice (risk je zisk)
Během pár let od zrodu nápadu byly vytvořeny plány k vybudování solárních střech a panelů, větrných mlýnů, vodních elektráren a kotlů na bioplyn. V neposlední řadě je potřeba zmínit i podporu a pozitivní přístup místních obyvatel. Myšlenka zmodernizovat Wildpoldsried se stala nakažlivou.

zahon_kvetinPrůvodce zelenou vsí
Během prohlídky Wildpoldsriedu se dovídáme o ekologických projektech, na kterých se vesnička a nově příchozí firmy podílí. Zjišťujeme, kolik již získala národních i mezinárodních ocenění a doplňujeme si vědomosti o chodu moderních technologií. Celá prohlídka je vedena příjemnou formou. Místní obyvatelé jsou velmi pyšní a příjemní lidé, vždy připraveni vše objasnit. V průběhu prozkoumávání vesničky je možnost se u místních farmářů občerstvit zakoupením poctivých výrobků vysoké kvality.

Šetrností k soběstačnosti
Během 15 let se stihlo vybudovat přibližně 190 solárních střech na domech místních obyvatel. Plán na výstavbu solárních panelů se také zdařil. Dnes se vesnice může pyšnit devíti veřejnými budovami, které jsou vybaveny solárními panely. To není všechno. V ekologické vesničce bychom dnes nalezli 7 větrných elektráren. Následující 2 jsou již ve výstavbě.

Využití obnovitelných materiálů zahrnuje také stavba nových, veřejných objektů, které jsou zejména ze dřeva. Nové sportovní centrum, základní škola a garáže – nejsou jistě posledními objekty zhotovené z obnovitelných materiálů. Jak už to tak bývá, vše souvisí se vším. Výstavba nových budov, podpora obnovitelné těžby dřeva a další činnosti – pomáhají k vytváření nových pracovních příležitostí.

kachnyH20
Tři zdejší hydroelektrárny slouží k výrobě elektřiny pro místní obyvatelstvo. Dalším splněným snem místních ekologů je přírodní systém na čištění odpadních vod, který využívá fungování kořenových čističek jako biofiltrů. Vesnička umí vše zužitkovat do poslední kapky. A to doslova. Dešťová voda se zde využívá k vytváření menších, rekreačních jezírek. Kromě zpříjemnění místního prostředí se dešťová voda také využívá k mytí zeleniny ve zdejších farmách. Poslední “mokrou” vychytávkou je ekologická protipovodňová ochrana.

kompostNěco málo ke zpracování bioodpadu
Momentálně se ve Wildpoldsriedu nacházejí 4 kotle na bioplyn. Pátý je ve výstavbě. Chod těchto 4 kotlů zajišťují tři společnosti. Využívají bioplyn z rostlinného a živočišného odpadu např. siláž, kravský hnůj, zbytky kukuřičných klasů a další.

Pryč s oktanovými čísly
Krásnou – naivní – zelenou pohádku nemůžeme kazit benzinem ani naftou. Pokud se nechceme vracet zpět do historie a nechat se svést do obchodu bryčkou, je tady pro nás připravené pohodlné autíčko, které využívá elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Ve Wildpoldsriedu jezdí takových aut 32. Tato užitečná vozítka jsou zároveň schopna uchovávat přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů. Energie, která je přebytečná slouží k výrobě plynu, který má podobné vlastnosti jako zemní plyn. Ten může být zpětně převeden na elektřinu nebo použit v běžně dostupných autech na plyn.

elektrarnyZpátky na začátek – stálo to za to?
Hlavním cílem vesnice bylo přivést peníze do místní pokladny. Vzhledem k tomu, že zisk vyrobené energie mnohonásobně převyšuje její spotřebu ve Wildpoldsriedu, její velká část se prodává. Z prodeje energie je roční výdělek okolo 4 milionů eur.

Jistě existuje tisíce způsobů, jak by se vesnice s 2500 obyvateli, dokázala proslavit. Tento způsob je určitě neobvyklý, průkopnický a kupodivu reálný. Wildpoldsried svojí pílí dokázal jiným městům a vesničkám, že to jde. Pochopitelně si asi těžko představíme Českou republiku o svíčkách nebo Německo bez jaderných elektráren. Ačkoli si nesmím odpustit jeden fakt. V Německu byl předložen plán na postupné uzavření všech jaderných elektráren. I když se tento výjimečný, mimořádný a ojedinělý příběh o bavorské dědině zdá být naivní a nereálný, dokázal inspirovat k velkým činům – přesněji – k velkým plánům. Vyřazení jaderných elektráren si Německo slibuje do roku 2022. Toto rozhodnutí je samozřejmě také reakcí na jadernou katastrofu v japonské Fukušimě.

Dojemný to příběh. Navrácení do reality.
Cílem tohoto článku rozhodně není rozpoutávat nekonečné diskuze o alternativních zdrojích energie a jejich dotování či zneužívání. S bývalými kukuřičnými poli, které se dnes topí pod stovkami solárních panelů, to tentokrát nemá, co dělat. Wildpoldsried se může jevit jako zelený extrém, ale přívrženci OZE si zde jistě přicházejí na své. Záměrem článku bylo poukázat na nevšední hospodaření moderní vesničky, nejedná se o podporování ani kritizování zelené ideologie.

Karolína Trappová