Za dobrodružstvím nemusíte cestovat daleko

FOFRádi byste se vydali na cestu za poznáním divoké přírody, překonávat nástrahy neobjevených končin či sportovními výkony, kdy překonáte sami sebe nebo všechny ostatní, ale je na to už moc velká zima? V tom případě nezoufejte, vyrazte na festival a zažijte vše dohromady!

V Českých Budějovicích se totiž jako obvykle ve studených podzimních až jarních měsících pořádá několik akcí, zaměřených na žánr outdoorových filmů. Tyto filmy se spíše blíží dokumentům; nemají scénář ani profesionální herce, záběry jsou autentické, bez přidaných efektů a přesto je zážitek z jeho zhlédnutí často silnější, než u příběhu hraného. Střídají se záběry, kdy je půl objektivu zmrzlého od polární bouře nebo upatlaného od bláta s „uměleckými kousky“, natáčenými v HD a z několika kamer najednou. V jednom případě sdílení okamžiku z pohledu aktéra a v druhém vychutnání úžasných detailů dává dohromady jedinečnost spojení člověka s přírodou.

A protože festivaly vždy nabízí to nejlepší, co se za poslední rok natočilo a jsou často jedinou možností, jak se k těmto filmům dostat, chtěl bych vás následující ochutnávkou inspirovat k návštěvě těch, které tuto zimu ještě do Budějic dorazí.

Sérii zahájil ve čtvrtek 14. listopadu 3. ročník Snow film festu, který se konal v Kredanci a přilákal kolem stovky diváků. Jak už název napovídá, hlavní roli sehrál sníh a led a tématem bylo horolezectví, extrémní sjezdy a jiné radovánky v sevření paní Zimy. K vidění byl například výstup na Elbrus v podání nevidomého horolezce, který by rád zdolal všech tzv. Seven Summits (http://www.pohora.cz/neviditelna-hora/), napínavý a emotivní přechod na Jižní pól a zpět vlastními silami (http://www.pohora.cz/snow-film-fest/crossing-the-ice/) nebo úžas vzbuzující krátký japonský kousek z prostředí ultra hlubokého prašanu (http://www.pohora.cz/snow-film-fest/unicorn-sashimi/). Večer nabídl celkem 9 filmů v délce od 5 do 46 minut, program tedy na skoro pět a půl hodiny, ale vzhledem k rychlému střídání filmů, příjemnému prostředí a přestávkám na pivo pěkně utekl a rozhodně to nebylo na usnutí!

expedicni kameraNa co se ale můžeme dále těšit? V první řadě to bude Mezinárodní festival outdoorových filmů (MFOF), který se tradičně koná začátkem prosince v kině Kotva a bude trvat 3 dny. Je to bezpochyby největší a nejznámější akce tohoto typu v ČR, nabídne 18 filmů a k tomu jednu besedu. Program budě rozdělen každý den na dvě sekce, z nichž každá obsahuje 3-5 filmů a to od 18 a od 20 hodin. Každý takový blok vás vyjde na 80 korun. Čekají na vás snímky z prostředí zimních i letních hor, divokých řek i hlubin oceánů. Beseda se špičkovým jachtařem Davidem Křížkem nadchne všechny milovníky extrémních závodů. Rozhodně je tedy na co se těšit. MFOF začíná v pondělí 2.12. a končí ve středu 4.12. Všechny informace najdete na stránkách MFOF (http://www.outdoorfilms.cz/uvod/).

Dalším lákadlem bude Expediční kamera (http://www.hedvabnastezka.cz/expedicni-kamera). Tento starší brácha Snow film festu ještě přesně neví, kdy k nám zavítá, jisté ale je, že to bude někdy v rozmezí konce února až března. Expediční kamera se od předchozích liší tím, že klidně i vy, pokud vás vyberou, zde můžete svůj počin prezentovat a také tím, že nejde pouze o sportovní, ale i o cestovatelské filmy. Jde o jednodenní akci a vzhledem k tomu, že pořádat ji může každý, kdo má promítačku a prostor na sezení, může se konat kdekoliv. Stálicí v ČB je klub Horká vana, minulý rok byl ještě další termín na ZUŠ na Piarisťáku. Vstup se pohybuje okolo 100 korun.

fofNa obou festivalech se navíc můžete přímo zapojit do hlasování o nejlepší filmy a dále jste zařazováni do soutěží o oblečení atd.

Další možnost, kam zajít na zajímavý film je lezecké centrum Lanovka, kde se promítá pravidelně (http://www.stenalanovka.cz/lanovka/home.php).

Jistotou těchto akcí  je silný zážitek, zvýšená hladina adrenalinu a skvělý pocit hodnotně stráveného večera, což se klasickou návštěvou kina rozhodně zaručit nedá. Proto neváhejte a jděte se podívat na outdoorové filmy.

Autorem článku je Filip Mášek