Založit kapelu?… To je pro děcka…ale co takhle sbor?!

Právě tahle věta možná předcházela památnému vzniku českobudějovického uskupení s jednoduchým a trefným názvem Projekt Sbor, jehož produkci jste mohli zaslechnout například minulou středu v klubu Highway 61. Co je vlastně celý tenhle hudební počin zač, kdo za tím vším stojí a kde se vlastně vzal?… 

Projekt Sbor je smíšeným pěveckým sborem, čítajícím momentálně okolo 25 zpěváků – povětšinou studentů různých fakult Jihočeské univerzity. Nejpočetněji zde reprezentují své fakulty pedagogové a přírodovědci. První zkoušku si střihli v říjnu loňského roku a ještě před Vánoci poprvé zazpívali na veřejnosti před českobudějovickým publikem. Dost lidí si pod nálepkou sbor představí hluboce procítěné duchovní skladby či různé úpravy lidových písní. Repertoár tohoto sboru, je ale pestrý jako pavilon papoušků. A tak od nich můžete slyšet vskutku cokoliv, od indiánského spirituálu Helleluyan, přes speciální úpravu beatlesovské Ticket to ride, jazzově laděnou dětskou píseň S Anežkou na Sněžku až po irskou hospodskou halekačku Drunken Sailor.

Projekt Sbor při svém prvním koncertě v klubu Fabrika

Projekt Sbor při svém prvním koncertě v klubu Fabrika

Jak už bylo řečeno, Projekt sbor má za sebou už i nějaká ta koncertní vystoupení. První z nich se uskutečnilo v rámci vypečené akce Vánoční randál v klubu Fabrika, kde společně s kapelami Buď a Nebo a Futrály rozpoutali veselou předvánoční besídku. Podruhé pak vystoupili minulý týden v klubu Highway 61 opět ve společnosti 2 kapel: Futrály a UG – Strýčkova zahrádka. To byla pro sbor pocta vskutku veliká, protože tak byli součástí turné druhé jmenované kapely, na jejímž albu si dokonce sbor zapěl jako host. Pokud se zadaří, mohou se Budějovice těšit na další koncert ještě před propuknutím prázdnin a léta.

duo sbormistrů Humr a Pták v akci

duo sbormistrů Humr a Pták v akci

Zmiňovaná spolupráce Projektu Sbor s kapelou UG – Strýčkova zahrádka rozhodně není dílem nějaké vykutálené náhody. Nápad založit v Českých Budějovicích tento sbor se totiž zrodil v hlavách 2 nadšených muzikantů Tomáše Kotala (řečeného Humra) a Honzy Ptáčka (řečeného Ptáka), kteří jsou právě členy této hudební skupiny. Znají se už let nepočítaně a v podstatě cokoliv spolu podniknou, točí se okolo muziky. Oba jsou odchovanci velmi dobrého dětského sboru ze Sušice, kde pobrali spoustu cenných zkušeností. Před 5ti lety si ještě s dalšími 2 nadšenci založili kapelu, poměrně pravidelně  koncertují a už vydali i vlastní desku. Potom, co je to z různých důvodů oba zaválo do Budějovic, přemýšleli, do čeho by se pustili tady. Sbor byl jasná volba. Ze začátku jádro sboru tvořili hlavně Humrovi spolužáci-pedagogové, kteří se do užšího výběru kvalifikovali především z bezpočtu kytarových večírků a sedánků v oblíbené hospůdce Staré časy. Sláva sboru se však šířila a členů přibývalo. Obzvláště po prvním fenomenálním vánočním koncertě zájem sboruchtivých zpěváků dosti narostl.

Můžete v tom pět i vy!

Projekt Sbor frčí stále dál a jeho brány jsou pořád otevřeny novým příchozím, co se zpěvu a dobré nálady nebojí. Zkoušky probíhají každé úterý od 19:15 na Pedagogické fakultě v ulici U tří lvů. A vězte, že to není jen obyčejná zkouška sboru. To je prostě terapie. Pravidelně odcházím v mnohem lepší náladě, než jsem tam dorazila. Každá zkouška pravidelně začíná rozcvičkou (někdy s lahví jindy bez), kde tedy občas procvičíte i partie, které ke zpěvu až tak nepoužijete. Rozhodně se u toho ale několikrát prolomíte v pase smíchy při pohledu na tu skupinku akrobatů.

Jedna z prvních společných fotek

Jedna z prvních společných fotek

Po troše tělocviku následuje procvičení našich věčně podladěných hlasů na osvědčená sousloví typu: Pitomej Flanders, Tatotetatutotetuplete, Mňaminka a Sním salám sním! Po opakovaném nenalezení dostatku not pro všechny zpěváky, čelíme tradičnímu obvinění: „Vy ty noty snad žerete!“ No a pak už to jede. Pták nám mávne 4 takty, Humr hrábne do strun či klapek a libovolné tóny se linou. Ve slabých chvilkách se umíme zvrhnout i v orchestr a to když nezřízeně křepčíme a vyhráváme na všechny perkuse, které jsou v učebně k nalezení. V pravou chvíli je pak hudební terapie ukončena. A to už je pak na vás, jestli radši koupíte Ticket to ride a odeberete se domů zpívajíc si stále dokola nějakou vypalovačku z repertoáru, nebo pak ještě nad ránem řešíte někde u kytary věčnou otázku: Co uděláme s tím opilým námořníkem?

Takže, kdo pravidelně nemá tušení, co s načatým úterním večerem, myslím, že už ví, co má dělat! Budeme se těšit!

Isa Okřinová

Za doplňující informace díky Honzovi Ptáčkovi.

foto: přátelé a členové Projektu Sbor