Zpravodaj z tiskové konference Budějovického Majálesu aneb Jak to všechno funguje a na co se těšit

V úterý 6.5. se v Horké Vaně uskutečnila oficiální tisková konference k 11. ročníku Budějovického Majálesu, který přivede do města 213 umělců,  a představí je na více než 50 scénách. Hlavní koordinátor tohoto festivalu Damián Ondřej Šulista spolu s dramaturgy či zástupci dramaturgů jednotlivých programových sekcí popovídali o nabytém festivalovém programu, o průběhu jeho přípravy a dalších zajímavostech. Svrap byl u toho a tak Vám přináší čerstvé informace o nadcházejícím festivalovém dění, které ovládne Budějovice na celý příští týden.

Co je nového oproti loňskému ročníku?

Festival Budějovický majáles už je v jihočeské metropoli poměrně zaběhnutým počinem, nicméně s každým ročníkem přichází organizátoři s novými nápady a inovacemi. Jednou ze zásadních programových změn letošního roku je omezení open-air scény, a to pouze na páteční večer. K tomu došlo především z důvodů opakovaných stížností ohledně rušení nočního klidu. Návštěvníci, ale rozhodně o hudbu a další kratochvíle v nočních hodinách nepřijdou. Po 22. hodině se v pátek hudební produkce přesune do kulturního domu Slavie, kde bude na třech scénách probíhat hudební program až do ranních hodin. Vstup do Slavie bude ale zpoplatněn (studenti 50 Kč, ostatní 100 Kč).

Další zajímavou novinkou je například spolupráce s dopravním podnikem. V úterý od 14:00 do 22:00 hodin bude v půlhodinových intervalech vyjíždět ze zastávky na Mariánském náměstí speciální majálesová linka, ve které se budete moci svézt zadarmo a ještě si poslechnout živou muziku.

Budějovický Majáles nezapomíná ani na to, že na čtvrtek 15. května připadá Evropský den rodiny, a tak bude na Sokolském ostrově v prostorách majálesové kavárny připraven bohatý program pro děti i jejich rodiče. Můžou se těšit na skákací hrad, divadla nebo výtvarný workshop.

Přijďte se na chvíli stát dirigentem nebo spatřit balet v ulicích!

Do divadelního programu Budějovického Majálesu se letos velmi výrazně zapojí i umělci Jihočeského divadla. Lucie Bílková, která má na starosti dramaturgii divadelní majálesové scény, vyzdvihla především 2 zásadní události, kterými budou baletní vystoupení v parku Na Sadech a také před budovou Jihočeského divadla a potom dirigentský workshop. Co si pod tím představit? To se takhle ve středu o půl čtvrté odpoledne sejde na českobudějovickém náměstí orchestr opery Jihočeského divadla a vy se můžete stát jeho dirigentem nebo si s ním dokonce i zazpívat. K ruce budete mít profesionálního dirigenta, který Vás do tohoto umění rád zasvětí. Dirigovat se bude Figarova svatba a zapět si můžete árii Měsíčku na nebi hlubokém.

Jaká jsou hlavní hudební lákadla a jak se takové perly vlastně vybírají?…aneb „málem přijel i Kabát revival“

František Nuc, zástupce hlavního hudebního dramaturga Majálesu, pohovořil o hlavních tahácích festivalu a také popsal průběh výběru hudebních skvostů, které vám pak dělají na festivalu radost. Zásadním headlinerem celého Majálesu je rozhodně britská indie rocková kapela The Feud. Skupina, která poprvé na Majálesu zahrála před dvěma lety, právě absolvuje turné po Evropě a při své cestě se v Budějovicích opět zastaví. Při jejich minulé návštěvě byli Majálesem a celou jeho myšlenkou nadšeni a rozhodli se tedy opět vrátit na místo činu. Druhým velkým lákadlem je dle Františka Nuce česká kapela Skyline, která zahraje v pátek večer ve velkém sále kulturního domu Slavie. Ani zbylé 2 stage v pátek ve Slavii pak nezůstanou pozadu. Od půlnoci do tří do rána bude pódium klubu Highway 61 patřit electroswingu. Prostory Café Slavia pak ovládne elektronická hudba všech žánrů.

A jak tedy probíhá výběr těch ideálních majálesových kapel? To má pod palcem hlavní hudební dramaturg Budějovického Majálesu Petr Pouzar, který celý rok bedlivě sleduje českou i zahraniční hudební scénu, s rozmyslem vybírá a dělá si pečlivé zápisky. Jedním z jeho hlavních inspiračních zdrojů je prý rakouské radio FM4, kde například před dvěma lety našel dnes již poměrně známou novozélandskou písničkářku Princess Chelsea. Když má zhruba vytipováno, začne rozesílat e-maily kapelám z celého světa. S odezvami to většinou není nijak závratné. Zahraniční kapely často nevědí, co si pod studentským majálesem představit, protože takovou událost prostě neznají. Pokud se ale přece jen osmělí a do Budějovic vyrazí, jsou prý myšlenkou a atmosférou festivalu nadšeni. Jako je tomu i v případě britských The Feud. Mezi českými interprety je Českobudějovický Majáles mnohem více známý a čeští hudebníci zde vystupují rádi. Tuzemští muzikanti jsou obecně mnohem ochotnější zahrát za méně peněz a v trochu horších podmínkách. Často se i kapely samy nabízejí, že by chtěly přijet a předvést něco ze svého umu. Ne vždy jsou to ale jména, která by se hodila do ranku nezávislé majálesové dramaturgie. Za největší „perličku“, která měla letos zájem na festivalu vystoupit, považují organizátoři jednoznačně kapelu Kabát revival.

„Majáles, to není jen ožíračka pro studenty“…

Organizační tým Budějovického Majálesu chce letos přiblížit festival lidem všech věkových kategorií, tedy nejen studentům. A proto v pátek 9.5. roznesou organizátoři po celém městě 10 000 dopisů, kterými chtějí pozvat i starší publikum na zajímavé akce, které se budou během Majálesu konat. Mezi ně patří například různá divadelní představení, cestovatelské besedy, ale i zajímavé koncerty – například skvělý rock ´n roll 50. let v podání vynikajících The Fireballs.

Pudete volit?…Koho?…No přece krále Majálesu!

Ke studentskému Majálesu samozřejmě neodmyslitelně patří i volba jeho krále. Damián Ondřej Šulista na tiskové konferenci objasnil celý proces volby, na jehož konci je zvolen ten pravý a jediný král Majálesu. Českobudějovické střední (a letos i všechny vysoké) školy si mezi svými studenty zvolí svého krále, který si následně vybere svou „družinu“. S touto družinou vytvoří alegorický vůz a zařadí se do studentského průvodu. Navíc musí ještě během tzv. studentského jamování, které se bude konat vždy odpoledne od 15:30 do 17:30 na různých místech ve městě, ukázat něco ze svého umění. Většinou jsou to různá hudební nebo divadelní představení. Diváci těchto jamů podpoří svého favorita tím, že mu do volební urny vhodí svůj hlasovací lístek. Všechny volební lístky se následně sečtou a vyberou se 3 nejlepší kandidáti. Ti pak spolu v pátek svedou závěrečný souboj na slepém rameni Malše. K souboji dojde kolem jedné hodiny odpoledne, až se přesune studentský průvod na Sokolský ostrov. Vítěz souboje se pak stane králem Majálesu.

Kdy, jak a kdo zahájí letošní ročník Budějovického Majálesu?

Můžete to být i vy! Slavnostní zahájení proběhne v pondělí 12. května zhruba v devět hodin večer, přestože už od pondělního odpoledne bude probíhat první majálesový program. Celé slavnostní zahájení odstartuje speciální skupinový tanec, který připravila českobudějovická taneční skupina NG dance crew. Tančit bude zhruba 160 tanečníků, ale přidat se může kdokoliv. Stačí na internetu nastudovat choreografii celého tance a v pondělí dorazit na náměstí a začlenit se. Na toto taneční vystoupení bude pak navazovat speciální audiovizuální show, kterou organizátoři Majálesu připravili ve spolupráci se známým divadlem Kvelb.

Tak nezbývá než popřát, ať i 11. ročník Budějovického Majálesu stojí za to!

photo: presskit Budějovického Majálesu