Zvířecí hřbitovy v České Republice

Zvířecí hřbitov v Branišově na Dušičky.

Zvířecí hřbitov v Branišově na Dušičky.

Podzim je tady a s ním i spojené Dušičky. A právě tohle podzimní dušičkové období mne inspirovalo k dnešnímu tématu.

Jedním z největších problémů a starostí majitelů domácích mazlíčků je jejich pohřbívání. Možná se vám to jako problém nezdá, ale skutečnost hovoří jinak. O problematice pohřbívání domácích zvířat se téměř nikde nemluví, nikdo nad tím nepřemýšlí když si svého čtyřnohého kamaráda pořizuje, ale asi by se každý měl nad tímto tématem alespoň jednou zamyslet a rozhodně by se měla vytvořit ve společnosti otevřená diskuze. V celé České Republice je pouze několik málo oficiálních zvířecích hřbitovů… v oblasti Jižních Čech ještě do nedávna nebyl hřbitov ani jediný. Od dubna 2014 byl však otevřen zvířecí hřbitov v Písku, který zajisté bude sloužit i lidem ze širokého dalekého okolí.

Nikdo nepřemýšlí dopředu co bude až čtyřnohý kamarád odejde

Nikdo nepřemýšlí dopředu co bude až čtyřnohý kamarád odejde

Jedním z nejslavnějších zvířecích hřbitovů v ČR je v Bohnicích. Bohužel ale již posledních 7 let vůbec nefunguje. Hřbitov je přeplněný a nutně potřebuje rozšířit. Zahrada přátel nejvěrnějších, jak se hřbitov nazývá byl založený v roce 1999. Na ploše 5.600 metrů čtverečních se nachází téměř 2000 hrobů. Parčík je krásně upravený, udržovaný a nachází se v něm mnoho okrasných stromů. Některé druhy jsou velmi vzácné. I z toho důvodu je ve velkém navštěvován školami a milovníky botaniky. Místo slouží nejen ke vzpomínce uložených mazlíčků, ale také k příjemné relaxaci. Kromě běžných domácích mazlíčků jako jsou kočky, psi, krečci, myšky, tu najdeme i exotičtější pohřbená zvířata, např. kudlanku nábožnou, strašilky a další hmyzáky či damana. Mnoho ze zde pohřbených zvířat patřilo výzmamným a slavným osobnostem České Republiky ale i těm zahraničním. Hřbitov je navštěvován lidmi z celého světa. Místo vás překvapí svou kouzelnou a mírumilovnou atmosférou, nemusíte se bát, že se budete procházet mezi kříži a na depresivním místě. Hroby jsou velmi různorodé, některé vypadají jako drobné zahrádky se spoustou květin, jiné mají spíše klasický vzhled… Majitelé bývají mnohdy velmi kreativní, najdete tu i hrob s velikánským kamenem, na který pejsek rád chodil čůrat, jiný majitel zase riskoval vězení když se snažil uloupnout kousek z Cheopsovy pyramidy… Tady vidíte, že pro svého zvířecího miláčka jsou lidé schopní i po jeho odchodu udělat neskutečné věci. Další zvířecí hřbitovy najdete třeba pod horou Říp, v Mariánských Lázních, Pardubicích či Kutné Hoře. Nový velký hřbitov pro psy a kočky by se mohl postavit v Praze-Zličíně, investor zatím čeká na patřičná povolení ke stavbě.

Na hrobech jsou často kromě svíček i fotografie zvířete či jeho oblíbené hračky.

Na hrobech jsou často kromě svíček i fotografie zvířete či jeho oblíbené hračky.

Cena pohřbu je závislá od velikosti zvířete a případných speciálních požadavků – obecně se pohybuje mezi 5-10 000 Kč. Existuje také možnost vaše zvíře zpopelnit – v ČR máme jedno takové krematorium v Brně a nedávno bylo otevřeno jedno malé i v Praze. Jsou schopní vaše zvíře převézt z kteréhokoliv místa v republice a pokud se nemůžete obřadu z nějakých důvodů osobně zúčastnit, můžete ceremoniál sledovat online na vašem počítači. Cena je v podstatě stejná jako u klasického pohřbu. Nejlevnějším způsobem jak se zbavit mrtvého zvířete je odevzdat ho na veterině nebo do specializované firmy, zaplatíte poplatek cca 500 Kč, ale zvíře skončí v kafilérii. Což je naprosto otřešný způsob jak vyslat mazlíčka na poslední cestu. Bohužel např. majitelé koní a dalších hospodářských zvířat nemají jinou možnost a ze zákona jsou povinní mrtvá zvířata zneškodnit pouze tímto způsobem.

Pokud máte vlastní pozemek tak patříte mezi ty šťastnější, kteří nikdy nebudou muset dilema jak naložit s mrtvým pejskem nebo kočičkou řešit. Na své zahrádce si můžete bez problému zvíře pohřbít. Musíte ale dodržet základní zákonné podmínky. Zvíře nesmí vážit více jak 30 kilogramů, hrob musí být hluboký více jak 80 cm a musí se použít nějaká dezinfekce (např. vápnem). Samozřejmostí je, že hrob nesmí být v blízkosti zdroje pitné vody a mělo by se také zamezit znečištění spodních vod.

Kočičí hřbitov u domu Ernesta Hemingwaye na Key West. Pohřbeno je tu již několik generací koček a hřbitov je hojně navštěvován turisty.

Kočičí hřbitov u domu Ernesta Hemingwaye na Key West. Pohřbeno je tu již několik generací koček a hřbitov je hojně navštěvován turisty.

Když se rozhodnete zvíře pohřbít v lese, v parku či na jiném veřejném pozemku, porušujete tím v podstatě zákon. V Českých Budějovicích jsem při procházkách narazila na několik ilegálních zvířecích hřbitovů. Chápu, že lidé žijící ve velkých městech a na sídlištích zkrátka asi ani nemají jinou možnost když nevlastní pozemek, hřbitov nikde žádný není a zvíře do kafilérie poslat nechtějí. Nicméně není úplně příjemné v přítmí lesa nebo uprostřed městského parku narazit na morbidní hroby a kříže. Některé jsou velmi vkusně upravené a mají své kouzlo a atmosféru, jiné už se opravdu na dané místo vyloženě nehodí. Nepřítomnost oficiálního zvířecího hřbitovu a nemožnosti pohřbít zvíře na vlastním pozemku má za následek, že se tento problém více vkrádá do života běžných občanů Budějovic. Jsme stále více vystaveni zvířecím hrobům všude kolem nás. Mnoho obyvatel má zvířecího mazlíčka a dříve či později budou muset otázku pohřbívání řešit…a pokud zde neexistuje legální řešení budou nuceni pohřbívat ilegálně kdekoliv to bude možné. V budoucnosti tak můžeme být doslova obklopeni zvířecími hroby. Kam myslíte, že se podějí všichni ti pejsci obyvatel velkých sídlišť jako Máj, Vltava, Pražské sídliště, Šumava…* Pokud nebudou hrobečky esteticky začleněné do krajiny a nějakým způsobem udržované , tak mohou významně zničit některá krásná místa v okolí města a v městských parcích, kam teď vyrážíme na odpolední procházky či víkendové výlety.

Hřbitov domácích mazlíčků v Branišovském lese.

Hřbitov domácích mazlíčků v Branišovském lese.

Potřeba po zvířecích hřbitovech se nezastaví. Naopak, vypadá to, že v posledních letech poptávka po nich vzrůstá. Lidé se začínají pomalu tímto problémem zabývat. Mazlíčci jsou stále více považovaní za členy rodiny a proto se s nimi chceme důstojněji rozloučit. K zamyšlení je určitě také zkušenost většiny z nás. Právě odchod milovaného zvířete je pro děti často právě vůbec první zkušeností se smrtí. Určitě chceme, aby se s tímto zážitkem dobře vypořádali a aby se naučili jak řešit podobnou událost v budoucnu, což většinou vyústí právě v malý zvířecí pohřeb. Pokud by se v Budějovicích, ale i jinde v republice založili další zvířecí hřbitovy, rozhodně by se tím majitelům zvířat ulehčilo v rozhodování co s mrtvým zvířetem dělat. Navíc bychom si tím mohli částečně ochránit pěkná místa předtím, aby se proměnila v ilegální hřbitovy a rozhodně by města ze založení takového pamětního místa profitovala. Zvířecí hřbitov to nemusí být jen temné místo s řadou hrobů a křížů. Může to být relaxační park, místo pro nedělní vycházky, školní botanické exkurze i pro filozofické rozjímání a diskuze o životě a smrti…

Aktuálně se město České Budějovice a ani Jihočeský kraj nechystá otázkou zvířecích hřbitovů zabývat. A co vy? Chtěli byste tu někde oficiální zvířecí hřbitov s parkem a nebo se vám líbí současné řešení?

*poznámka: k 29.4.2014 bylo na území Českých Budějovic evidováno 6 802 psů… nicméně k tomuto číslu je nutné samozřejmě připočítat ještě několik stovek psů neregistrovaných.

Martina Karásková

Zdroje informací:

webové stránky jednotlivých zvířecích hřbitovů
Magistrát Města České Budějovice
Krajský úřad Jihočeského kraje

Ilustrační foto: autorka

 • Bonie

  Podle mě je myšlenka krematoria pro zvířata velmi povedená. Ne každý má možnost zahrady a navíc pokud tu zahradu máte a psa tam zakopete, tak co až se budete stěhovat? My sme služby krematoria využili. Využili jsme Kerberos. Psa potom rozprášili na pietni louce. Jako památku máme doma jeho hračky a obojek.

 • Jitka

  Je to smutné téma. Člověk to ale musí vzít jako fakt a postavit se tomu čelem. Každý přichází a odchází. Takto má aspoň možnost rozloučit se důstojně.

 • Bonie
 • Danik

  A kde je to krematorium?Naše Dorie je na tom špatně,musíme ji nechat uspat:-(líbí se mi myšlenka že bysme se s ní mohli takhle důstojně rozloučit,ale nevím jak bychom ji k nim dopravili:-(..

 • Denda

  Oni si pro pejska přijedou a zařídí to, takže s tím dopravením si nemusíte dělat starost a fungují i o svátcích takže se jim můžete ozvat kdykoli.